21 Јануари, 2021
0.0217

ЌЕ СЕ ФОКУСИРА НА ДРУГ ВИРУС: Германски лекар предупредува на нова опасност

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Ноември, 2020

Лекар од Германија предупредува за нова опасност кој го очекува светот. 

Вирусологот Кристијан Друстен предупреди на опасноста од нов вирус што може да доведе до пандемија. Објаснува дека вирусот Мерс-КоВ, според него, е „кандидат“ за следната пандемија. Достен изјави дека вирусот корона добил доволно внимание од науката, а тој сака да формира мала работна група која ќе биде посветена на новиот вирус.

Вирусот Мерс (респираторен синдром на Блискиот Исток) спаѓа во групата на вируси од корона и првпат се појави во 2012 година на Арапскиот полуостров.

Како и короната, и Мерс предизвикува респираторни инфекции, поради што Светската здравствена организација го вклучи вирусот меѓу „приоритетните болести“, на кои се посветува големо внимание.

Возрасните треба да имаат 150 минути интензивна физичка активност неделно, што е исто така важно во менталното здравје во време на пандемија, советува Светската здравствена организација (СЗО).

Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда