28 Јануари, 2023
0.0296

КОЈ ГИ КУПИ СРПСКИТЕ ОБВРЗНИЦИ ОД РЕЧИСИ ДВЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ - еве од каде потекнуваат фондовите и другите финансиски играчи

Објавено во: Финансии 21 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Србија вчера издаде еврообврзници во долари со рок на доспевање од пет и 10 години, при што се собрани 1,75 милијарди долари, со најголем интерес на инвеститорите за српските обврзници во историјата. Како што дознава „Блиц бизнис“, за купување биле заинтересирани повеќе од 500 големи, светски инвеститори, а на крајот победници биле претежно сериозни финансиски играчи од Америка.

- Интерес за нашите обврзници покажаа различни инвестициски фондови кои според својот профил инвестираат на пазари во развој, пред се американски инвестициски фондови. Меѓу нив беа пензиските фондови, хеџ фондовите... потоа финансиските институции, односно банките - вели извор за Блиц. 

Вкупната побарувачка на инвеститорите изнесуваше 11 милијарди долари и беше шест пати поголема од понудата. Ова е најголема побарувачка откако Србија издаде обврзници на меѓународниот пазар.

Вицепремиерот и министер за финансии Синиша Мали оцени дека Србија постигнала огромен успех, бидејќи инвеститорите покажале голем интерес за купување српски државни хартии од вредност. Тој додаде дека се покажало дека инвеститорите се уште имаат голема доверба во Србија.

Блиц.бизнис

Можеби ќе ве интересира

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

Комерцијална банка гази! Кредитирањето порасна 100 милиони евра, профитот проби 35 милиони евра, колкава ќе биде дивидендата?

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

НИ БАНКАРИТЕ НЕМА ДА БИДАТ ПОШТЕДЕНИ - банкарските гиганти ја спремаат најжешката рунда на откази од 2008 година наваму

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

ДОДЕКА АЗИСКИТЕ БЕРЗИ РАСТАТ, ВОЛСТРИТ СТАГНИРА - фокусирани се на заработката на компаниите кои забележаа повисоки профити

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

БЕСИМИ: РАКОВОДИТЕЛИ СИ ЗАМИНУВААТ ЗА ПОДОБРИ УСЛОВИ И ПЛАТИ, од 700 сега во МФ има околу 400 вработени

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

СТАТИСТИКА СО НОВИ ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИТЕ, еве колку изнесувала нето платата во ноември

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

ДЕНАРИТЕ СЕ ВРАТИЈА ВО МАКЕДОНСКИТЕ БАНКИ – во декември раст за дури 150 милиони евра

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

БИТКОИНОТ ВО МИНАТАТА НЕДЕЛА СКОКНА ЗА 12 ОТСТО - и покрај падот на акците и банкротот на Џенезис

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина

ЗАПЛЕНЕТ ИМОТ ВРЕДЕН РЕЧИСИ 700 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - федералните обвинители располагаат со акции, но и со готовина