20 Септември, 2018
0.3133
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Кој ги зема највисоките плати во Македонија?

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2018

78 137 денари била бруто платата во април во воздухопловен транспорт. 

64 879 денари земале луѓето кои работат во секторот информации  и комуникации. 

Платите за оние кои работат во канцелариско-административни и помошни дејности и деловнопомошни дејности биле 41 760 денари. 

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по  вработен, во април 2018 година, во однос на април 2017 година, изнесува 105.5. 

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен  во секторите: Рударство и вадење на камен (32.1 %), Преработувачка индустрија (13.1 %) и Објекти за сместување и  сервисни дејности со храна (11.3 %). 

Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е  забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (13.3 %), Административни и помошни услужни дејности  (4.1.%) и Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (3.5 %). 

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во април 2018 изнесува 35 117 денари.

Можеби ќе ве интересира

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

ЦРНИ ПРОГНОЗИ ЗА ТУРЦИЈА: Што ги чека во 2019 и 2020 година?

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

Се помалку сакаат да цепат трупци, се купуваат инвертер клими

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

УЈП СЕ ПРЕМИСЛИ: Нема регистрација за пензионери?

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

ВАЛУТА ГУБИТНИК: По седум недели заврши на дното

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Текстилниот кластер се израдува на најавената мерка на Анѓушев

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

Интервју Мила Царовска: Ќе има повеќе пари за ранливите граѓани, ама и поголема контрола на злоупотребите

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

ТЕ-ТО: Работиме законски, доверителите не се оштетени

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

Неверојатно: Минчо Јорданов барал информации за фирми од Зоран „Буре весник“ Божиновски

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето

ПРЕСВРТ: Пукна љубовта со Трамп, трговската војна „го уби“ ветувањето