19 Јуни, 2021
0.0204

Во недела некои трговски центри ќе работат, некои не

Објавено во: Економија 07 Февруари, 2021

Според детали кои ги има „Сител“ од драфт-верзијата на Законот за работни односи, според кој нема да се работи во недела, на овој ден ќе работат само трговските центри „на одредени локации“, според она што е кажано од преговарачите.

Телевизијата открива дека меѓу 34 дејности кои ќе бидат исклучени од обврската да не работат во недела ќе бидат аптеките, болниците, транспортот, медиумите и бензинските станици.

Според проекцијата, теоретски во недела би можела да работи само една третина од постојаната работна сила во земјата.

Фатмир Битиќи, вицепремиерот за економски прашања, во синоќешното гостување во „Дневник“ на Сител рече дека 34 дејности ќе можат да работат и в недела според драфт-верзијата на Законот за работни односи кој се очекува Владата да го испрати во Собранието

"Недела ќе биде неработен ден, а оние што ќе работат тој ден ќе бидат соодветно платени и ќе добијат слободен ден, пред крај е конечното законско решение и исклучок ќе бидат 34 дејности кои ќе работат и во недела“, рече Битиќи, коментирајќи го предлог-законот кој Владата го најави уште во својата изборна програма.

Она за што се уште се разговара е дали слободниот ден ќе треба да биде искористен веднаш во наредната работна недела или до крајот на следната.

И Сојузот на синдикати на Македонија потврди дека ќе има зголемена дневница и слободен ден за работа во денот недела.


Можеби ќе ве интересира

Македонски автомобилски магнати: Прва класа стил на тројцата хедонисти

Македонски автомобилски магнати: Прва класа стил на тројцата хедонисти

„АДОРА“ НА ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ КУПИ УШТЕ 49 ИЛЈАДИ АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - сега „држи“ 15 отсто од банката

„АДОРА“ НА ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ КУПИ УШТЕ 49 ИЛЈАДИ АКЦИИ ОД КОМЕРЦИЈАЛНА - сега „држи“ 15 отсто од банката

ЕКОЛОШКАТА ТАКСА НА БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ ЌЕ УДРИ ПО СТАНДАРДОТ - Владата со зголемена давачка од 3,5 денари

ЕКОЛОШКАТА ТАКСА НА БЕНЗИНИТЕ И ДИЗЕЛОТ ЌЕ УДРИ ПО СТАНДАРДОТ - Владата со зголемена давачка од 3,5 денари

Нема да се чепка евтината тарифа на струјата

Нема да се чепка евтината тарифа на струјата

Биткоинот падна, ФЕД му ја урна вредноста

Биткоинот падна, ФЕД му ја урна вредноста

„Халк Осигурување“, „Кроација осигурување - неживот“, „Уника“, „Граве неживот“ и „Винер В.И.Г“ со најголем раст на пазарното учество во ова тромесечје

„Халк Осигурување“, „Кроација осигурување - неживот“, „Уника“, „Граве неживот“ и „Винер В.И.Г“ со најголем раст на пазарното учество во ова тромесечје

Познати 10-те најуспешни дистрибутери во Македонија во корона-кризата, голем пад во добивките

Познати 10-те најуспешни дистрибутери во Македонија во корона-кризата, голем пад во добивките

Осигурителниот пазар порасна 5 отсто, продажбата на полиси достигна 43,7 милиони евра

Осигурителниот пазар порасна 5 отсто, продажбата на полиси достигна 43,7 милиони евра

Шокантна порака од инвеститорот Мајкл Бари, кој се врати на Твитер - предупредува на најголемиот шпекулативен меур на пазарот во историјата

Шокантна порака од инвеститорот Мајкл Бари, кој се врати на Твитер - предупредува на најголемиот шпекулативен меур на пазарот во историјата