11 Мај, 2021
0.0181

Колку време трае имунитетот на коронавирусот?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Јули, 2020

Имунитетот на Ковид -19 најверојатно трае само неколку месеци. 

Ново истражување на лица кои се заразиле и одздравеле од коронавирусот дава показатели дека имунитетот на вирусот е краткотраен, објави „Би-Би-Си“.

Научниците од лондонскиот Колеџ „Кинг“ проучувале како телото природно се бори против вирусот, создавајќи антитела и колку долго тие остануваат во организмот по оздравувањето.

Скоро сите 96 луѓе во студијата, по оздравувањето имале доволно антитела што можат да го неутрализираат и да го запрат коронавирусот, но нивното ниво континуирано опаѓало во текот на тримесечната студија.

Се’ уште е непознато дали ваквиот пад на антителата не прави повторно подложни на вирусот. Слични вакви краткотрајни одговори може да се забележат ипри други вируси како при обичната настинка – со што постои можност повторно да се реинфицира со вирусот.

Меѓутоа, дури и ако оздравените се без доволно антитела, тоа не мора значи дека немаат имунитет. 

Антителата не се единствената можност за заштита, затоа што како што објаснија човечките тела можат да произведат Т-клетки за да се одбранат од напаѓачите.

За подобро разбирање сепак се потребни подолги студии за да се истражи што би можело да се случи кога луѓето повторно ќе дојдат во контакт со вирусот по втор или трет пат – дали би се инфицирале повторно или нивните тела сепак се подготвени да се изборат. 

Во светот има над 13 милиони инфицирани од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД УЖАСОТ ВО ИНДИЈА: Стотици мртви тела испливаа од реката Ганг, кучиња ги разнесуваат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД УЖАСОТ ВО ИНДИЈА: Стотици мртви тела испливаа од реката Ганг, кучиња ги разнесуваат

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

Куќи во Италија за едно евро: Сите се прашуваат - во што е тајната?

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

НАСИЛСТВОТО НЕ ЗАПИРА: Експлозиите продолжија утрово во Ерусалим

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

ПАНДЕМИЈАТА ГО ДОСТИГНА ПИКОТ: Стивнува и во Европа и во САД и Јужна Америка, уверува СЗО

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

(ВИДЕО) ИМА ДЕВЕТ ЖРТВИ: Израел одговори на ракетните напади

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

Кети Карико помогна светот да се заштити од коронавирусот

СЗО објави каде стивнува пандемијата

СЗО објави каде стивнува пандемијата

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Ако планирате да летувате кај нив, оваа земја за 100 дена ќе има колективен имунитет

Во Франција се спрема граѓанска војна?

Во Франција се спрема граѓанска војна?