05 Јуни, 2020
0.0259

Конфликт во ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Објавено во: Македонија 18 Јуни, 2019Кипар се заканува дека ќе стави вето на секој договор за проширување на ЕУ, објави Ројтерс пред денешниот почеток на состанокот на министрите за надворешни работи на 28 земји-членки за разговори околу почетокот на преговорите за членство на двете балкански држави - Северна Македонија и Албанија.

Според последниот заеднички извештај до кој Ројтерс имал увид, одлуката за овие две држави може да се одложи до октомври, за кога се очекува и германскиот парламент да го разгледа ова прашање. Земјите-членки на ЕУ се судриле повторно околу почетокот на преговорите за пристапување во Унијата со Албанија и Северна Македонија.

За време на состанокот, Кипар се заканил дека ќе стави вето на секој договор за проширување ако ЕУ не го изостри својот став за турското истражување на природниот гас во источниот Медитеран, пишува британската агенција.

"Имаше големо несогласување меѓу претставниците на земјите-членки и не е сигурно дека сите министри ќе можат да се согласат", рече дипломатот на ЕУ.

Кипар се закани дека ќе го блокира целиот текст, кој исто така се однесува и на идните изгледи на сите земји кои се залагаат за влез во Унијата, вклучувајќи ги и балканските земји Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, освен ако проблемот со Турција не биде решен.

Според дипломатите, Никозија бара заедничка позиција на ЕУ во врска со прашањето за истражување на природен гас во источниот Медитеран од страна на Турција, што, според кипарските Грци, тоа дејствие ја нарушува ексклузивната комерцијална област.


Можеби ќе ве интересира

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

ЗАЕВ ДО АХМЕТИ: Mандатар може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот

Двајца доктори од Аџибадем Систина позитивни на корона вирусот