20 Септември, 2020
0.0215

КОРОНА ВО АФРИКА: Во Сомалија ги горат телата на починатите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Август, 2020

Во Сомалија ги горат телата на починатите за да се заштитат од корона. 

Скоро еден милион луѓе се заразени низ цела Африка.

Јужноафриканската Република е петта земја во светот најтешко погодена од пандемијата. Таа самата регистрира повеќе од половина од случаите од целиот  континент.

Бројот на починати надмина 8.150, но експертите веруваат дека е многу повисок. 

Помеѓу 40.000 и 50.000 луѓе би можеле да умрат од вирусот до крајот на годината.

Египет има над 94.000 заразени и скоро 5.000 починати. 

Гана има повеќе од 37.000 заразени и 182 починати. 

Алжир има скоро 31.000 инфицирани и 1.223 жртви. 

Во Мароко бројката на заразени надмина 25.000, а починаа 367 луѓе. 

Бројот на заразени во светот надмине 18 милиони. 

Можеби ќе ве интересира

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато