20 Септември, 2020
0.0407

Koронавирусот се врати во Ломбардија

Објавено во: Свет, Корона Вирус 03 Август, 2020

Koронавирусот се врати во италијанскиот регион, Ломбардија. 

За 24 часа, во земјата се регистрирани 239 нови случаи на коронавирус, а осум лица починаа. 

Сите од нив се од Ломбардија, која беше епицентар на заразата.

Вкупно 6.916.765 лица се тестирани од почетокот на пандемијата на коронавирус.

Сега на целата територија на Италија има 12.456 позитивни лица.

Гувернерот на Ломбардија, Атилио Фонтана потпишал уредба со која обврската за носење маски во затворени простории ќе биде продолжена до 10 септември. 

Маска ќе мора да се носи и на отворено доколку не е возможно да се запази одредени дистанца меѓу луѓето.

Во Италија од почетокот на кризата од последиците на тој вирус починале повеќе од 35.000 луѓе, од кои скоро половина се во Ломбардија.

Можеби ќе ве интересира

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато