21 Септември, 2021
0.0262

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Објавено во: Свет 29 Јули, 2021

Бројот на заразени со ковид во Велика Британија опаѓа седми ден по ред и сега е едвај на половина од нивото пред само една недела.

Во текот на изминатите седум дена, имало 229.828 случаи, додека претходната недела имало 332.068 случаи. Намалувањето од 102.420, што е 31 отсто, е најголемото досега на неделно ниво.

Премиерот Борис Џонсон предупреди дека е прерано да се претпостави дека е победена пандемијата, но многу негови соработници анонимно рекоа дека земјата е цврсто на пат кон закрепнување. Пратениците од ториевците го повикаа Џонсон веднаш да ги укине правилата за самоизолација што ги принудија компаниите да ги затворат и испразнат полиците на супермаркетите.

Неименуван висок функционер за „Дејли Меил“ изјави дека програмата за вакцинација, заедно со повеќе од 5,7 милиони заразени луѓе, значи дека вирусот се бори да најде нов домаќин.

„Практично е готово, но никој не забележа ... Се разбира, мора да бидеме претпазливи во случај на појава на нов, страшен вид, но во спротивно ковид е на прагот да стане нешто со што ќе живееме“, рече тој.

„Паѓа во втор план, но тоа не менува ништо страшно - можеби ќе треба да се тестирате од време на време“, додал изворот.

На прашањето дали Велика Британија го достигнала имунитетот на стадото, тој рече дека „всушност тоа се случило“.

„Ние сме тука. Едноставно, факт е дека 90 отсто од возрасните ја примиле првата доза на вакцината. Тука сме“, истакна тој.

За време на неговата посета на Сари, премиерот Џонсон ги поздрави „подобрите бројки“, но предупреди дека „многу, многу е важно да не си дозволиме да трчаме со предвремени заклучоци“.

„Четвртата фаза од отворањето се случи пред само неколку дена, луѓето мора да останат многу внимателни и тоа останува пристапот на владата“, рече Џонсон.

Бранот на опаѓачки бројки во Велика Британија се случува за прв пат во седум дена по ред од почетокот на пандемијата. Научниците рекоа дека не е познато зошто бројот на заразени почна да опаѓа толку брзо, но топлото време, училишните распусти и крајот на Европското првенство во фудбал беа истакнати како потенцијални фактори.

Пол Хантер, професор по медицина на Универзитетот во Источна Англија, процени дека овој пад на бројот на случаи укажува на тоа дека табелите се свртеле.

„Бројот на случаи навистина опаѓа сега, и брзо“, рече тој, додавајќи дека верува оти ковид во Британија е со долгорочен тренд на опаѓање.

„Наскоро би можеле да постигнеме ендемичка рамнотежа, каде што вирусот се држи под контрола со различни нивоа на природен и имунитет произведен од вакцини“, посочи Хантер.

Професорот Нил Фергусон, чии модели беа основа за првиот карантин, рече претходно дека верува дека Велика Британија ќе го помине најлошиот дел од пандемијата до октомври. Пред помалку од две недели, тој предупреди дека е „речиси неизбежно“ бројот на заразени да биде 100.000 дневно, а можеби и двојно повеќе. Тој, исто така, предвиде „бавен пад“.

Сепак, инфекциите оттогаш се преполовија

„Се уште не сме излегле од ‚шумата', но ситуацијата е фундаментално изменета. Ефектот на вакцините во голема мера го намалува ризикот од хоспитализација и смрт, и убеден сум дека до крајот на септември или октомври, ќе гледаме назад на поголемиот дел од пандемијата“, посочи тој.

„Ковид се уште ќе биде со нас, луѓето ќе продолжат да умираат од него, но ќе имаме еден куп пандемии зад нас. Јасно е дека колку повеќе вакцинирани имаме, толку подобро - тоа ќе ги заштити луѓето и ќе го намали преносот, но ќе остане неизвесно до падот“, предупреди Фергусон.

Извор.Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

Канадскиот премиер Џастин Трудо останува на власт

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

НЕМАА МЕСТО КАДЕ ДА ГИ ЗАКОПААТ МРТВИТЕ: Но, шефот на државата, Болсонаро е се уште невакциниран, мораше да вечера на улица во Њујорк

Единствена Русија официјално победи на изборите

Единствена Русија официјално победи на изборите

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

Вооружени Талибанци уживаат на педалинки во езеро

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ СКИЈА ВО АВСТРИЈА: Ќе ги пушти вакцинираните, негативните и оздравените, ама ако расте бројот на болни, правилата ќе бидат се поостри

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

„ФАЈЗЕР“ ДО КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ ЌЕ БАРА ДОЗВОЛА ОД ФДА ЗА УПОТРЕБА НА ВАКЦИНАТА КАЈ НАЈМЛАДИТЕ: Има голема ефикасност и кај децата од 5 до 11 години

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ТИМУР БЕКМАНСУРОВ Е НАПАЃАЧОТ НА СТУДЕНТСКИОТ КАМПУС ВО РУСИЈА: Некое „ѓубре“ како мене ќе уништи се околу вас, напиша 18-годишникот пред да го изврши масакрот

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

ОВА Е ЗЕМЈАТА КОЈА ПРВА ПОЧНА ДА ВАКЦИНИРА ДЕЦА ПРОТИВ КОРОНА ПОСТАРИ ОД ДВЕ ГОДИНИ - тие ја користат сопствената вакцина

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука

(ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ВИДЕА) СТУДЕНТИТЕ СКОКААТ НИЗ ПРОЗОРЦИ ЗА ДА СЕ СПАСАТ, ИМА И МРТВИ И ПОВРЕДЕНИ: Лудиот напаѓач во Русија уште пука