11 Декември, 2023
0.0220

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Ако некогаш сте сонувале да купите прифатлива куќа во странство и да се преселите таму за да го живеете иселеничкиот живот, 2023 година е одлично време да купите евтин имот ширум светот, оценува Ронан Мекмахон, меѓународен експерт за недвижнини.

Црна Гора се најде на листата на најповолни дестинации за купување недвижен имот

- Има се поголем недостиг од квалитетни недвижности на многу атрактивни локации - но во меѓувреме побарувачката расте, рече Мекмахон во интервју за Форбс.

- Сè уште можеме да купуваме со голем попуст во споредба со споредливи дестинации и недвижен имот во САД - но тој прозорец наскоро ќе се затвори, додаде тој.

На врвот на неговата листа на најповолни дестинации за купување недвижен имот е Црна Гора, пренесува „Инвеститор“.

- Во раните 2000-ти, купувачите на недвижнини се собраа во Хрватска, искористувајќи ги можностите во Дубровник и Сплит. Денеска, можноста во Хрватска помина. Цените на недвижностите се приближија до другите медитерански дестинации. Сепак, работите се поинакви на јужниот далматински брег.

„Црна Гора е убава како Хрватска, но бидејќи сè уште не влезе во Европската унија, не напредуваше како Хрватска, цените на недвижностите сè уште се релативно ниски“, рече тој.

Во Хрватска кон крајот на 1990-тите и почетокот на 2000-тите се купуваше стан со поглед на море за 100.000 евра.

- Денеска треба да одвоите многукратно повеќе. И покрај тоа, во Црна Гора куќи со поглед на најубавиот залив сè уште може да се купат за 100.000 евра, вели Мекмахон.

„Црна Гора е идеална земја за инвестирање во недвижности“

Мекмахон во моментов ја гледа Црна Гора како идеална земја за инвестирање во недвижности.

- Цената на земјиштето за развој околу Бока Которска се уште е исклучително ниска според меѓународните стандарди. Неверојатни се информациите за цената од само 80 до 100 евра за квадрат земја со прекрасен поглед, на 15 минути возење од Котор.

Рохан даде и еден инсајдерски совет:

„Гласините велат дека Црна Гора ќе се приклучи на Европската унија до 2025 година - што претставува интересна можност за инвестирање. Ако Црна Гора влезе во ЕУ, може да видите голема вредност на вашиот недвижен имот, вели Мекмахон. „Верувам дека имате можност тројно или повеќе да ги зголемите вашите пари за пет до десет години“, истакнува тој.

Списокот на поволни дестинации на Рохан за купување недвижен имот ги вклучува, по Црна Гора, Сребрениот брег во Португалија, Јужната зона на Костарика, Коста дел Сол во Шпанија и Лос Кабос во Мексико.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча