14 Април, 2024
0.0570

Лавров до Болтон: На македонски пратеници им беа одземани мобилните телефони

Објавено во: Македонија 29 Октомври, 2018

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, на состанокот со помошникот на претседателот на САД за национална безбедност Џон Болтон му се пожалил дека на македонски пратеници им биле одземани мобилните телефони додека биле присилувани да гласаат за отворање на уставните измени за промена на името.

"Во парламентот на Македонија имаше гласање за отпочнување на процедурата за измена на Уставот, а деветте гласови од опозицијата беа делумно добиени со поткуп, делумно ветувајќи дека нема да има покренување на обвиненија за кривично дело, а дури тројца пратеници набрзина беа пуштени од куќен притвор. Биле заклучувани во кабинети и им биле одземани мобилните телефони. За сето тоа време во зградата на македонскиот парламент Амбасадорот на САД бил присутен", истакна Лавров, во интервју за програмата "Москва. Кремљ. Путин" на телевизискиот канал "Русија 1".

На прашањето како реагирал Болтон, Лавров изјави дека тој само се насмевнал и заклучил дека се работи „за земја со многу комплицирани политички односи“.

Претходно, американскиот амбасадор Џес Бејли демантираше дека бил во македонското Собрание за време на гласањето и дека седницата ја следел на телевизија. Исто така, речиси сите пратеници негираа дека прифатиле поткуп и дека биле насилно приморани да гласаат под закани.

Можеби ќе ве интересира

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

„Новодишните“ куќарки нема да бидат тргнати од скопскиот плоштад, планирани се за настани

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација