20 Февруари, 2019
0.3099
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2018

Левичарската организација „Ленка“, блиска до партијата Левица, бара набљудувачи за референдумот на 30 септември кои треба да ги пријави во ДИК до 24 септември. Иако „Ленка“ не го признава референдумот и Спогодбата од Преспа и истиот ќе го бојкотира, оттаму велат дека повикот за набљудувачи е со цел да се контролира на самите гласачки единици да нема евентуален референдумски фалсификат.

Од таму велат дека не веруваат во другите домашни и странски организации кои ќе набљудуваат, затоа што, како што велат од таму, и тие самите агитираат за успех на референдумското прашање.

„Граѓани на Република Македонија, работници, млади и стари, исполнете ја својата граѓанска должност пред Република Македонија, и пријавете се за набљудувачи, овластени од  ДСП ЛЕНКА, за престојниот референдум. Набљудувач може да биде секој жител на РМ со право на глас, подготвен непристрасно да го набљудува референдумскиот процес.

Да не дозволиме манипулации со нашите гласови! Доста беа кражби и наместени резултати! Неопходно е да го набљудуваме референдумот на 30 септември!

Податоци со кои се пријавувате за набљудувач се: име и презиме, матичен број, број на Лична Карта, општина и место на живеење и контакт телефон“, се вели во повикот на „Ленка“.

Истиот веднаш беше поздравен од Димитар Апасиев, еден од преводниците на Левица, кој жестоко се противи на самото распишување на референдумот и е приклучен во движењето „Бојкотирам“

- Не им веруваме на Civil MK, Мост, Хелсиншки и остала подмитена агит-проп енџиовштина - другарите од Движењето за социјална правда „Ленка“ упатуваат ЈАВЕН ПОВИК до сите полнолетни граѓани на РМ да се пријават за набљудувачи на претстојниот референдум, кои ќе бидат официјално акредитирани од ДИК. Не дозволувај фалсификат! Пријави се! (Рокот е во следниве три дена) - напиша Апасиев на Фејсбук.

Истото го стори и уште еден истакнат член на „Бојкотирам“, професорката Билјана Ванковска, која порача што е можно повеќе набљудувачи да се пријават.

- И ова е начин да не се дозволи да не’ продадат! Пријавувајте се, бидејќи другите НВО се како во приказната за кадија те тужи, кадија те суди - ем агитираат, ем божем набљудуваат регуларност!, објави статус Ванковска.


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери