12 Декември, 2018
0.3257
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2018

Левичарската организација „Ленка“, блиска до партијата Левица, бара набљудувачи за референдумот на 30 септември кои треба да ги пријави во ДИК до 24 септември. Иако „Ленка“ не го признава референдумот и Спогодбата од Преспа и истиот ќе го бојкотира, оттаму велат дека повикот за набљудувачи е со цел да се контролира на самите гласачки единици да нема евентуален референдумски фалсификат.

Од таму велат дека не веруваат во другите домашни и странски организации кои ќе набљудуваат, затоа што, како што велат од таму, и тие самите агитираат за успех на референдумското прашање.

„Граѓани на Република Македонија, работници, млади и стари, исполнете ја својата граѓанска должност пред Република Македонија, и пријавете се за набљудувачи, овластени од  ДСП ЛЕНКА, за престојниот референдум. Набљудувач може да биде секој жител на РМ со право на глас, подготвен непристрасно да го набљудува референдумскиот процес.

Да не дозволиме манипулации со нашите гласови! Доста беа кражби и наместени резултати! Неопходно е да го набљудуваме референдумот на 30 септември!

Податоци со кои се пријавувате за набљудувач се: име и презиме, матичен број, број на Лична Карта, општина и место на живеење и контакт телефон“, се вели во повикот на „Ленка“.

Истиот веднаш беше поздравен од Димитар Апасиев, еден од преводниците на Левица, кој жестоко се противи на самото распишување на референдумот и е приклучен во движењето „Бојкотирам“

- Не им веруваме на Civil MK, Мост, Хелсиншки и остала подмитена агит-проп енџиовштина - другарите од Движењето за социјална правда „Ленка“ упатуваат ЈАВЕН ПОВИК до сите полнолетни граѓани на РМ да се пријават за набљудувачи на претстојниот референдум, кои ќе бидат официјално акредитирани од ДИК. Не дозволувај фалсификат! Пријави се! (Рокот е во следниве три дена) - напиша Апасиев на Фејсбук.

Истото го стори и уште еден истакнат член на „Бојкотирам“, професорката Билјана Ванковска, која порача што е можно повеќе набљудувачи да се пријават.

- И ова е начин да не се дозволи да не’ продадат! Пријавувајте се, бидејќи другите НВО се како во приказната за кадија те тужи, кадија те суди - ем агитираат, ем божем набљудуваат регуларност!, објави статус Ванковска.


Можеби ќе ве интересира

Ѓулистана Марковска: Каракачанов изгради кариера на Македонија

Ѓулистана Марковска: Каракачанов изгради кариера на Македонија

Во Кавадарци не се дише

Во Кавадарци не се дише

(ВИДЕО) Македонки играа оро на „Деспасито“, еве како тоа изгледа

(ВИДЕО) Македонки играа оро на „Деспасито“, еве како тоа изгледа

Сијарто кажа кога ЕУ треба да почне преговори со Македонија

Сијарто кажа кога ЕУ треба да почне преговори со Македонија

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Нешков до Борисов: Зошто е оваа омраза кон „неосвестените" Македонци?

Југ: Секој си ги извади своите, а во притвор останавме само ние жртвените јагниња

Југ: Секој си ги извади своите, а во притвор останавме само ние жртвените јагниња

Вељаноски: Не можев да го исклучам микрофонот

Вељаноски: Не можев да го исклучам микрофонот

Толку беше: Еден затвор се откажа од штрајкување

Толку беше: Еден затвор се откажа од штрајкување

Ѓоргиев: Цар Самуил, Прличев и Светите браќа се личности на повеќе народи

Ѓоргиев: Цар Самуил, Прличев и Светите браќа се личности на повеќе народи