20 Јули, 2024
0.0267

ЛОГА: Ако сакаме да ја зачуваме унитарноста, мора да има легитимен претставник на Албанците во власта

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за правда во заминување, Кренар Лога вели дека секој чекор носи последици. 

Според него, ако сакаме да ја зачуваме унитарноста, мора да има легитимен претставник на Албанците во власта. 

„Ако јас како Албанец си гласам за албанска политичка партија и после вие имате победник од македонската страна кој цело време ќе бира кој ќе му биде послушник од Албанците, се доведува во прашање дали Албанецот треба да гласа во Македонија. Ако вие го немате вашиот претставник во институциите претставен од легитимни претставници, тогаш вашиот глас нема никаква тежина”, рече Лога.

Лога додаде дека при дијалогот со ВМРО-ДПМНЕ и со меѓународната заедница го дискутирале прашањето за вредноста на гласот на Албанците во Македонија.

Toj за 360 степени зборуваше и за името на државата. 

„Што ако утре, се најавува дека министер за односи меѓу заедниците ќе биде Стоиљковиќ, каже дека се колне во Јужна Србија, како што некои од Србија велат за Македонија?! Или ако некој каже турска Македонија, или илириска Македонија, или албанска Македонија, тогаш ќе биде ли слобода на изразување или не“, прашува Лога.

Тој ги коментираше изјавите на претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и на мандатарот Христијан Мицкоски за тоа дека имаат право да ја нарекуваат земјава како што сакаат. 

Можеби ќе ве интересира

„Не сакам да девалвирам никого се додека не ги видиме преформансите“: Мицкоски за назначувањето на новите заменици

„Не сакам да девалвирам никого се додека не ги видиме преформансите“: Мицкоски за назначувањето на новите заменици

ЗАМИНА ЧОВЕК ПАТРИОТ, ОД КОЈ СЕ УЧИ КАКО СЕ САКА ТАТКОВИНАТА: Асани, Спасовски и Куртовски се зборуваа од Чевдет Комерт

ЗАМИНА ЧОВЕК ПАТРИОТ, ОД КОЈ СЕ УЧИ КАКО СЕ САКА ТАТКОВИНАТА: Асани, Спасовски и Куртовски се зборуваа од Чевдет Комерт

„НЕКОИ ХЕРОИ СЕ ОБИЧНИ ЛУЃЕ МЕЃУ НАС“: Лога со посебна објава денеска

„НЕКОИ ХЕРОИ СЕ ОБИЧНИ ЛУЃЕ МЕЃУ НАС“: Лога со посебна објава денеска

ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ПЕТ ЛИЦА МЕЃУ КОИ И ДРЖАВЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ОД СТРУГА: во детска тепачка се вклучиле и родителите

ОБВИНЕНИЕ ПРОТИВ ПЕТ ЛИЦА МЕЃУ КОИ И ДРЖАВЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ ОД СТРУГА: во детска тепачка се вклучиле и родителите

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

Министерот ќе одлучи дали има оправдани причини членовите на ДКСК да добијат дипломатски исправи, соопшти МНР

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„Возење велосипеди или одење со автобус на работа е популизам“: членовите на ДКСК тврдат дека согласно закон им следи дипломатски пасош

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

„ВЛЕН е синоним за коруптивни коалиции и предавство на интересите на Албанците“: ДУИ со реакција на обвинувањата

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

МАЛОЛЕТНИЧКА ОД ДЕЛЧЕВО ПОВРЕДЕНА ВО СООБРАЌАЈКА: возилото кое ја удрило било со странски таблици

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада

„Мицкоски да каже дали за САД патувал со бизнис карта вредна над 4.000 евра?“: СДСМ бара транспарентност од новата Влада