23 Април, 2024
0.0260

ЛУБЕНИЦА 5.000 ЕВРА, ПОЛА КИЛО РИБА 3.500 ЕВРА, ГРСТ ЗАЧИНИ 9.000 ЕВРА: Листа на најскапата храна на светот

Објавено во: Финансии, Свет 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Во светот има многу храна која е толку скапа што многу луѓе не можат да си ја дозволат.

Овие намирници не се наменети за секојдневни оброци и најчесто богатите ги консумираат во помали количини, пренесува Klix.ba.

Шафран

Шафранот е најскапиот зачин на светот, а цената за половина килограм достигнува околу 8.700 евра. Цената е делумно оправдана ако се земе предвид дека за половина килограм шафран се потребни 75.000 цветови.

Цветот на шафран цвета само една недела годишно и собирањето на овој зачин е многу профитабилна, но напорна работа.

Риба фугу

Една порција риба фугу во Јапонија чини околу 410 евра. Оваа риба не е загрозена или тешко се фаќа, но тајната на високата цена лежи во подготовката.

Рибите фугу содржат смртоносен отров и само најголемите стручњаци можат да ги подготват да се јадат. Готвачите мора прво да поминат тригодишно образование за да можат да работат со риба фугу, а сето тоа се одразува на цената.

Бели тартуфи

Црните тартуфи се познати како „црни дијаманти“, но белите тартуфи се уште поскапи.

Ги има во природата, особено во Италија, а може да се најдат и во соседна Хрватска, особено во Истра.

За да се најде оваа вредна храна се користат дресирани кучиња и свињи, а процесот на тренирање е доста напорен. За половина килограм свежи бели тартуфи потребно е да се издвојат околу 8.700 евра.

Денсуке лубеница

Тешко е да се поверува дека една лубеница може да достигне цена од околу 5.000 евра, но токму такви лубеници се продаваат во Јапонија.

Со оглед на тоа што е лубеница која бара многу простор и повеќемесечна грижа, во Јапонија се продава на специјализирани аукции и се консумира само за посебни пригоди како што се свадби.

Говедско месо од Коби

Друг скап деликатес што доаѓа од Јапонија е говедското месо Коби. Станува збор за парче црно говедско месо со маснотии кое доаѓа од провинцијата Хјого.

Митови за тоа како животните се масираат и се хранат со пиво за да се добие говедско месо Коби не се точни, но процесот на одгледување и производство е навистина многу ригорозен. Токму поради ова еден добиток може да достигне цена од 333.200 евра.

Сина опашка туна

Оваа популарна риба на јапонските пазари достигнува цена од над 3.500 евра за половина килограм, а на почетокот на 2020 година туна тешка 270 килограми беше продадена за рекордни милион и пол евра.

Цените на туната во иднина само ќе се зголемуваат, бидејќи тоа е риба која речиси исчезна од океанот поради прекумерниот риболов.


Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“