15 Јули, 2020
0.0215

Макрон доаѓа во Скопје, искри ли Загреб во мај надеж за преговори?

Објавено во: Македонија 13 Ноември, 2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифатил поканата и најверојатно ќе дојде во Македонија во првото полугодие следната година. Претседателот Стево Пендаровски кој вчера се сретна и разговараше со него сепак изјави дека Макрон рекол оти недобивањето датум за Македонија е поради тоа што на Франција и на Унијата и треба време. Не понудил алтернатива за полноправно членство на земјава во Европската Унија. Македонија исполнила се, но сега се подготвува и нова методологија за преговарачкиот процес со ЕУ која ја заговара Франција, а која најверојатно ќе биде готова до март

„Ми рече. Вие испорачавте се што се барало а јас не нудам алтернатива на полноправно членство или други форми на соработка. Ми рече прецизно, дека никогаш неговата намера не била да ни даде алтернатива на полноправно членство, туку дека целта му била да го подобри процесот, да не продуцира само бирократски успеси а суштински неуспеси кај земјите кандидати“, рече вчера Пендаровски.

Пендаровски вели дека Франција пред една недела доставила нон-пејпер на три страници до земјите членки во кои се опишани начелата на ревидираната методологија за зачленување на кандидатки за ЕУ. Макрон сметал дека ќе биде усвоена до март, а веднаш потоа на следната седница на Европскиот совет на 6 мај на Самитот на ЕУ во Загреб да биде донесена одлука за земјите кои чекаат пристапни преговори со ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема