27 Октомври, 2021
0.0317

МАСОВНО ТРУЕЊЕ СО МЕСО НА СКАРА, ПОВЕЌЕТО СЕ ДЕЦА: Гостите се затруле на домашна слава во Прилеп

Објавено во: Македонија 04 Август, 2021

Дел од објектот на месарницата „Харизма“ во Прилеп кој е наменет за подготовка на производи од месо на скара е затворен со лента од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, откако надлежните се сомневаат дека токму од таму е месото на скара со кое се затруле гости на домашна слава.

12 Пацинети, од повеќето се деца, кои побарале помош во прилепската болница се пожалиле на болки во стомакот и повраќање, по што биле итно третирани.

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, д-р Ирина Бухова, за Фактор посочува дека уште во тек на вчерасниот ден ДСЗИ заедно со инспектори од Агенцијата за храна и ветеринарство и епидемиолог и техничари од Центарот за јавно здравје-Прилеп изврши вонреден инспекциски надзор во месарницата „Харизма“.

-По добиено известување од страна на ЈЗУ ЦЈЗ Прилеп по добиена пријава за сомневанје за труење со храна (приготвено месо на скара), на 2.август во Инфективно одделение при ЈЗУ ОБ Прилеп се примени во дневна болница 12 лица, со симптоми на труење со храна. При надзорот се земени брисеви од жива и нежива средина и мостра од храна. Дел од објектот кој е наменет за подготовка на производи од месо на скара е затворен и со лента од страна на ДСЗИ. Истиот ќе остане затворен се до добивање на резултати од земениот материјал, посочува директорката на ДСЗИ, Бухова.

Инаку, на сите пациенти им е дадена соодветна терапија и тие веќе се на домашно лекување.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада