14 Декември, 2019
0.0175

Мицкоски: Ако го промениме седиштето, ќе плаќаме кирија

Објавено во: Македонија 14 Ноември, 2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во своето денешно интервју за Дојче Веле изјави дека најголемата опозициска партија не планира да го промени седиштето, односно да се отсели од палатата „Христо Татарчев“ затоа што ќе треба да плаќа кирија.

На забелешката дека „Белиот дворец“, како што го нарекуваат партиското седиште, е контроверзно изграден и добиен како имот од кој партијата треба да се дистанцира физички, тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема оари колку пто има власта.

- И да сакам да не седам тука, не можам, затоа што е замрзнат имотот, не располагам со него, јас сум гостин овде. Немаме можности за да се преселиме, затоа што не водиме Луј Витон куфер-политики, а со финансиските можности кои ги имаме на располагање - невозможно е. Треба да плаќаме кирија за такво нешто, вели Мицкоски.

Мицкоски не сакаше да открие колкави комунални сметки месечно плаќа ВМРО-ДПМНЕ, но смета дека е поисплатливо и со тие суми да се остане на истото место, отколку да се направи преселба и да се плаќа кирија.Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oбид за киднапирање на ќерка на пратеник, не стивнуваат реакциите за јазикот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Oбид за киднапирање на ќерка на пратеник, не стивнуваат реакциите за јазикот

Расте отпорот кон корупцијата, но исто така и песимизмот

Расте отпорот кон корупцијата, но исто така и песимизмот

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

За Пендаровски македонскиот јазик е факт, додека Ангелов кажа кој е официјалниот став на Софија

На ќерка ми три пати и наредиле да влезе во автомобилот - кои се двајцата што го вознемирија семејството на пратеникот

На ќерка ми три пати и наредиле да влезе во автомобилот - кои се двајцата што го вознемирија семејството на пратеникот

Меѓународен семинар за македонски јазик до БАН: Недолично е да се негира македонистиката

Меѓународен семинар за македонски јазик до БАН: Недолично е да се негира македонистиката

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Заев: Петте илјади амандмани и ако се од ДУИ - се „ту мач“, ќе анализираме колку е одржлива коалицијата

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Претседателот на Судскиот совет смета дека Законот за јазиците е неприменлив

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Амандманите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ биле носени со вилушкар

Одгледувачите на канабис ги молат пратениците - побрзајте со законот, трупаме загуби

Одгледувачите на канабис ги молат пратениците - побрзајте со законот, трупаме загуби