18 Јули, 2024
0.0235

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Кои репрезентации вредат најмногу на ЕП 2024?

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Во текот на целиот јуни, но и дел од јули, фудбалот ќе биде во центарот на вниманието на јавноста, особено на оние кои го сакаат спортот и најважното споредно нешто на светот.

Германија доби можност да биде домаќин на 17. издание на Европското фудбалско првенство од 14 јуни до 14 јули годинава уште во 2018 година.

Една година претходно УЕФА објави дека две земји, Германија и Турција, понудиле да бидат домаќини на првенството, на крајот, со 12 гласа „за“ и еден воздржан (Турција доби четири гласа), Германија беше избрана за домаќин на Европското првенство во 2024 година.

Ова ќе биде трет пат Германците да ја организираат Лигата, најважното спортско натпреварување на стариот континент.

Навивачите ширум Европа со нетрпение го очекуваат секој натпревар, надевајќи се дека нивната репрезентација ќе го подигне престижниот трофеј. Резултатот е неизвесен и не може во овој момент да се разговара, како и да се пишува нешто со сигурност, но она што се знае е вредноста на репрезентациите кои ќе ги гледаме цели 30 дена.

Најголем дел од вредноста на репрезентацијата доаѓа од играчите.

Клубовите редовно плаќаат огромни суми за најталентираните меѓу нив, но не треба да се игнорираат ниту маркетиншките фактори, ниту резултатите, кои во својата сума го подигаат угледот на една земја, односно нејзината репрезентација.

Репрезентацијата на Франција, на пример, важи за една од највредните на Европското првенство.

Со ѕвезди како Килијан Мбапе, Антоан Гризман и Пол Погба, пазарната вредност на тимот е исклучително висока. Франција го освои Европското првенство во 1984 и 2000 година, а во 2018 година стана светски шампион.

Германија, земјата домаќин, четирикратен светски шампион и трикратен европски шампион, исто така има значителна вредност, како и Белгија.

Англија е незаменлива во елитното фудбалско друштво, како и Шпанија која е трикратен европски првак. Интересно е што во своите редови ќе го има Ламине Џамал, млад фудбалски вундеркинд, кој го тепаат спортските стручњаци.

Овој 16-годишен крилен напаѓач не ги напушта насловните страници, се наметна како важен дел од напаѓачката линија на Барселона и се очекува да биде многу влијателен на претстојното Европско првенство во Германија.

Подолу е списокот на 10-те највредни репрезентации кои ќе се натпреваруваат во Германија:

Англија 1,52 милијарди евра

Франција 1,23 милијарди евра

Португалија 1,05 милијарди евра

Шпанија 965,5 милијарди евра

Германија 851 милијарди евра

Холандија 845 милијарди евра

Италија 705,5 милијарди евра

Белгија 584,5 милијарди евра

Норвешка 478,6 милијарди евра

Данска 415,5 милијарди евра


Форбс.н1рс

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа