30 Ноември, 2023
0.0270

МОСКОВСКА БЕРЗА: За колку рубљи се тргува доларот?

Објавено во: Економија 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Се опоравува руската валута која претходно изгуби од вредноста. Руската рубља e најсилна во однос на доларот и еврото од крајот на јуни. 

Руските извозници се подготвуваат за периодот на плаќање данок и им се закануваат високи казни ако одбијат да ја продадат заработката во странска валута, објави Комерсант.

Податоците на Московската берза, покажуваат дека американскиот долар денеска во 14 часот се тргуваше за 88,03 рубљи, а еврото за 96,42 рубљи.

Аналитичарите велат дека до крајот на месецот курсот на доларот може да се намали меѓу 83 и 85 рубли за долар.

На 27 октомври Банката на Русија ја зголеми референтната каматна стапка за 200 базични поени на 15 отсто и во таа прилика констатира дека инфлациските притисоци во Русија се искачиле над очекувањата. 

Централната банка на Русија најави дека со оваа мерка сака да ја потисне инфлацијата до четири проценти во 2024 година.

Откако почна војната во Украина, рубљата повеќепати имаше падови. 

Во август годинава руската валута беше рангирана во трите најслаби на светот. 

foto freepik.com

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки