04 Август, 2020
0.0369

МОЖЕ ДА СЕ ЈАВИ СОЦИЈАЛНО НЕЗАДОВОЛСТВО: БДП во Италија ќе падне за 13 отсто

Објавено во: Економија, Корона Вирус 29 Мај, 2020

Во Италија се очекува пад на БДП до 13 отсто.

Гувернерот на Италијанска Банка, Игнасио Виско Бруто, вели дека по пандемијата во оваа земја БДП наредните месеци би можел да се намали и до 13 отсто.

Предупредува на „можен раст на невработеноста, социјалното незадоволство и бројот на сиромашни семејства“. 

„Она што може да потврдиме е дека и понатаму ќе се намалува потрошувачката, ќе има помалку работа, а семејните проблеми ќе потраат. Луѓето ќе се обидат да штедат, со оглед на неизвесната иднина“, изјави Бруто.

Земјата долго време беше во карантин, и беше најпогодена во Европа од Ковид - 19. 

Во државата половина милион луѓе ќе ги изгубат работните места. 

Богатите земји поминаа полошо за разлика од сиромашните кога е во прашање вирусот. 

Короната ја нарекоа „чума на 21 век“. 

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

Мицкоски обвини дека парите кои се задолжуваат, се потрошени за изборите

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

ВЛОЖУВАЈТЕ ВО ЗЛАТО: Цената допрва ќе расте

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Светската економија колабира, но две големи економии ќе бидат во плус

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Се плашат од инфлација и купуваат злато

Се плашат од инфлација и купуваат злато

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?

ПОРАСНАЛ ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Koлкав е во однос на БДП?

Граѓаните потпишуваат онлајн петиција за укинување на покачувањето на струјата

Граѓаните потпишуваат онлајн петиција за укинување на покачувањето на струјата

Граѓаните ги продаваат туристичките ваучери?

Граѓаните ги продаваат туристичките ваучери?