18 Јули, 2024
0.0232

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

Објавено во: Финансии 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Акциите на Trump Media & Technology Group паднаа за речиси 20% откако поранешниот претседател Доналд Трамп минатиот месец беше осуден во судски процес за тајни пари или „договор за молчење“.

Акциите на Trump Media се затворија за повеќе од 5% на 42,09 долари во понеделникот, откако компанијата поднесе известување за нов ревизорски преглед на нејзините финансии. Ова доаѓа откако претходниот ревизор на компанијата Трамп, BF Borgers, беше обвинет за „масовна измама“ од страна на SEC (Комисија за хартии од вредност и безбедност).

Акциите на Truth Social паднаа за 18,8% од 30 мај, кога Трамп беше осуден под обвинение за фалсификување деловни книги, што е прв пат поранешен или сегашен претседател на САД да биде кривично осуден.

Trump Media исто така падна за повеќе од 27% од отворањето на Nasdaq по спојувањето во март. Трамп поседува речиси 64% од Трамп Медиа во вредност од околу 4,7 милијарди долари.

Нетото богатство на Трамп се проценува на 6,7 милијарди долари, откако во понеделникот падна за 4%.

Трамп Медиа минатиот месец ја извести ДИК дека ќе го пропушти рокот за поднесување финансиски извештаи бидејќи нејзиниот нов ревизор, Семпл, Маршал и Купер, немаше доволно време да ги прегледа финансиите на Трамп Медиа откако БФ Боргерс беше отпуштен на почетокот на мај.

BF Borgers беше отпуштен откако беше обвинет за измама од страна на SEC, која тврдеше дека фирмата не ги исполнила сметководствените стандарди за кои лажно тврдеше дека ги исполнувала.

BF Borgers постигна спогодба од 12 милиони долари со ДИК.

Падот на вредноста на акциите на Трамп Медиа доаѓа речиси две недели по пресудата на поранешниот претседател во Њујорк. Тој беше прогласен за виновен за фалсификување деловни документи во 34 точки, а пресудата беше закажано за 11 јули.

Правните експерти очекуваат дека Трамп воопшто нема да биде осуден на затворска казна, иако тоа е можно.

Форбс.н1рс

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа