12 Август, 2022
0.0220

Муареми не и давал на Русковска документи за Беса Транс

Објавено во: Македонија 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Една од причините за нетрпеливоста и медиумското препукување помеѓу директорот на Финансиска полиција, Арафат Муареми, и обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска е и поради Беса Транс.

„СДК“ тврди дека Русковска по анонимна пријава обезбедила судска наредбаза проверка во Управата за финансиска полиција за станицата во која што бил извршен технички преглед на автобусот на „Беса Транс“ што изгоре во Бугарија автобуската несреќа на 23 ноември лани кога загинаа 45 луѓе.

Тимот обвинители и истражители претходно обезбедиле документација од најмалку четири институции од локалната и од извршната власт за нерегуларности во работењето на Беса Транс, но биле потребни и документи од Финансиската полиција во врска со оваа станица за технички преглед.

Од околу 300 предмети кои ги бара обвинителството, дадени се само 30-тина од финансиска полиција.

Муареми најави дека ќе поднесе кривични пријави за обвинителите, а Русковска ја пријави кај државниот обвинител Љубомир Јовески и во Советот на јавни обвинители, 


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Mигрантот не е заразен со мајмунски сипаници, а кичевчанецот не сакал да се тестира

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Тетовецот кој бараше разголени фотографии од девојче заврши во притвор

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Николоски го обвини Пендаровски дека се поклонил пред лажна плоча во Прохор Пчињски

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

Лице во струшко ограбило и се обидело да силува странска државјанка

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

ОВА НЕ Е НОВ КОВИД, НЕМА МЕСТО ЗА ПАНИКА: Пациентот на Инфективната клиника е негативен на мајмунски сипаници

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Директорот Хасипи уверува дека свидетелства ќе има навреме за учениците

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

Регистрирани се нови 600 заразени со корона и 10 починати

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

МИГРАНТ ОД СИРИЈА СО ОСИП НА КОЖАТА Е ХОСПИТАЛИЗИРАН НА ИНФЕКТИВНА: Д-р. Капсаров подетално за состојбата на пациентот суспектен на мајмунски сипаници

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози

БИДЕТЕ КРАЈНО ВНИМАТЕЛНИ ОД ДЕНЕСКА ПА ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА - пороен дожд, грмежи и засилен ветер се најновите прогнози