22 Септември, 2018
0.2999
    ALK 8001    -0.04%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     GRNT 820    0%     KMB 5174.73    0.16%     MPOL 314    0%     MPT 47013    -1.53%     OHB 6600    0.79%     OKTA 4296.07    0.92%     RZTK 526    0%     RZUS 108    0%     STB 1115    0.54%     STBP 1158    0.73%     TNB 14007.94    0.06%     TTK 1135    -0.03%     UNI 2307.38    -0.99%

Мухамед Зеќири: Додека бев во кабината слушнав како толпата ме бара и мене

Објавено во: Македонија 16 Април, 2018

Пратеникот Мухамед Зеќири сведочеше на денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села на 27 април лани и го препозна обвинетиот Александар Јаневски-Тошта.

Зеќири кажа дека Села го удриле со тврд предмет, но дека не можел да види кој го фрлил. Тој рече дека обвинетиот Јаневски, тој ден носел црн елек и очила, го повлекол Села за рака и го изнел надвор од прес-салата. 

Зеќири раскажа дека кога толпата влегла во прес-центарот во Собранието, тој бил во една од кабините за превод во галеријата и дека откако Села го изнеле од прес-салата, веќе не го видел. Зеќири посочи дека дел од пратениците кои го виделе Села, мислеле дека станува збор за него, затоа што и двајцата имаат иста долга коса. 

„Од колешка новинарка на мојот мобилен телефон добив порака дали е точно дека Села е мртов. Јас и одговорив дека не знам“- вели Зеќири.

Зеќири рече и дека од кабината каде бил, слушнал како толпата го бара и него.

„Јас лично не бев нападнат бидејќи толпата не стигна до мене“- изјави Зеќири, додавајќи дека бил во галеријата додека не почнала евакуацијата.

Го посочи и обвинетиот Сашо Сенков, за кого наведе дека откако првиот го фатил за рака, му се доближил заедно со други лица со цел да го изнесат надвор од прес-центарот.

Претходно, денеска сведочеше и Абдулфетах Аљими, како сведок на обвинителството. Тој препозна двајца од обвинетите - Александар Јаневски - Тошта и Кире Георгиевски.

Можеби ќе ве интересира

Отворено детско катче во македонски затвор

Отворено детско катче во македонски затвор

Обвинителството отвори случај поврзан со пелените кои предизвикаа труење во „Скопјанка“

Обвинителството отвори случај поврзан со пелените кои предизвикаа труење во „Скопјанка“

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

Шекеринска и Николоски уште не излегоа од студио по ТВ-дуелот

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

„Ленка“ бојкотира, но бара набљудувачи „против референдумски фалсификат“

Судијата ги казни: Адвокатите на Јанакиески ќе се олеснат за 1000 евра

Судијата ги казни: Адвокатите на Јанакиески ќе се олеснат за 1000 евра

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Љубчо Георгиевски за ВМРО-ДПМНЕ: Ставот не е толку лош, колку однесувањето на пратениците

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Груевски не се плаши од заканите на Фетаи, си тера по старо

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

Специјална комисија ќе гони нарушувања на референдумот

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење

(ФОТО) Погледнете го оброкот на Бејли со ајвар и сирење