26 Февруари, 2024
0.0284

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

Објавено во: Финансии, Балкан 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Алмин од Босна во јавноста стана познат како тинејџер кој на 16 години стана свој шеф. Имено, од мали нозе со дедо му одел на бачилото, а денес може да се пофали со своето стадо од 150 овци.

Како што изјави за ТВ Краина, избирал една по една овца, додавајќи дека тоа не било ниту лесно ниту тешко, но дека никогаш нема да го замени своето стадо за друга работа.

Не го интересираат надворешните работи, затоа што подобро е да си газда отколку да работи за странец.

- Не брат, тоа што се зборува, би било тешко и штета сега да го срушам сето тоа. А се исплати со јагниња - вели Алмин објаснувајќи дека во неговиот крај нема други како него. Само постарите се уште се држат за нешто.

Татко му има бикови и крави, а ова е негово.

- Ова е негово, а ова еве е мое, 100% мое - вели ова вредно од кое и возрасните можат да учат.

Моментално е во втора година средно училиште и учи за водоинсталатер. Признава дека не оди редовно на училиште,само по потреба да заврши тоа што треба. Имал девојка, но таа го оставила, токму поради овците.

-Имав девојка... Не сака овци, не ја пасат, вели дека смрдат... Не и одговарало, и газирала. Ме погоди, но што да правам, денес сите се такви, денес само на телефон... Го прашуваат Господ и бензинот или излегуваат надвор, вели тинејџерот - вели Алмин.

Не оди во кафулиња затоа што попрво би дал пари за овци отколку за во кафуле: „Така е, парите само си одат“.

-Мислат дека се фраеери ако одат во кафулиња, а тоа не е ништо, само земаат пари од дома.

Интересно, овој млад човек дури планира да оди на матура со трактор, а како што вели, и да има 10.000 евра, не би купил автомобил.

- Попрво би купил трактор отколку автомобил затоа што трактор дава, а автомобил зема - објаснува Алмин.

Сиња му е омилена овца, нема цена и не би ја продавал.

- Нема такви пари... А ваква овца сега чини 500-600, а оди и до 1.000 марки (500 евра) - вели Алмин.

Би им препорачал на младите да се занимаваат со земјоделство бидејќи тоа е лесно.

- Не баш, ама „не мериш лежејќи, никој ништо нема да ти даде“.
Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

ЕВЕ КОГА ПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПЕНЗИИТЕ: Мартовската пензија која ќе се исплаќа во април треба да биде покачена

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

РАЗВОЈНА БАНКА ЌЕ ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА – ќе се поддржуваат микро компаниите, парите се одобрени, државата ќе гарантира

РАЗВОЈНА БАНКА ЌЕ ПОЗАЈМИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА – ќе се поддржуваат микро компаниите, парите се одобрени, државата ќе гарантира

ВО АПРИЛ ДОАЃА БОНУС ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОВАА ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА: Ќе добијат повеќе од 7.000 евра, а 90.000 луѓе веќе ги исполнуваат условите

ВО АПРИЛ ДОАЃА БОНУС ЗА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ОВАА ГЕРМАНСКА КОМПАНИЈА: Ќе добијат повеќе од 7.000 евра, а 90.000 луѓе веќе ги исполнуваат условите

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување