20 Април, 2024
0.0362

НА КРИПТО-КРАЛОТ И НА НЕГОВИОТ СОРАБОТНИК ИМ Е УКИНАТА КАУЦИЈАТА ОД 400 ИЛЈАДИ ЕВРА - остануваат во притвор во Спуж

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Јужнокорејските државјани Квон До Јонг и Хан Чанг Јун, за кои е распишана меѓународна потерница за проневера на криптовалути, а беа уапсени во Црна Гора поради фалсификување документи, ќе останат во притвор во Спуж, бидејќи Високиот суд во Подгорица ја укина одлуката на Основниот суд да прифати кауција од по 400.000 евра за да им гарантира присуство во кривичната постапка.

Квон До Јонг на главната расправа на 11 мај изјави дека со сопругата е косопственик на стан во Сеул, Јужна Кореја, чија вредност ја проценува на околу три милиони евра, додека не ја знае вредноста на другиот имот, бидејќи „го нема на берзата“, пренесува РТЦГ.

Чанг Џун Хан изјавил дека има стан во Србија чија вредност ја проценил на околу два милиони евра и стан во Сеул чија вредност не ја прецизирал.

- Договорот за продажба на стан во Србија го склучив во октомври минатата година. Вкупната вредност на мојот имот ја проценувам на околу пет милиони евра – рече тој.

Следното рочиште е закажано за 16 јуни, информираат од РТЦГ.

На 18 мај, Црногорското обвинителство поднесе жалба на одлуката на Основниот суд да одобри кауција за приведените јужнокорејски државјанин Квон До-Јонг и неговиот соработник Хан Чан-јун по обвиненијата против нив за патување со лажни пасоши.

До Квон, познат како „Кралот на криптовалутите“, е обвинет во САД и Јужна Кореја за измама од 40 милијарди долари, а Хан Чанг Јун е негов соработник.

До Квон и неговиот соработник беа уапсени во март, додека со приватен авион од аеродромот во Подгорица се обидувале да летаат за Дубаи.

Министерот за правда Марко Ковач на 29 март изјави дека екстрадиција на уапсените лица бараат Јужна Кореја, но и Соединетите Американски Држави.

(Извор: Танјуг)

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

(ВИДЕО) ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Волос е без струја

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

ВУЧИЌ ЗА КОСПОНЗОРСТВОТО НА МАКЕДОНИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Претпоставувм дека тоа е благодарност за она што го направивме за Скопје

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

СРПСКИ МЕДИУМ: Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ починал од насилна смрт

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ПРАВАТ СЀ ЗА ДА СЕ „ОТКАЧАТ“ ОД ТУРИСТИТЕ - една од најпопуларните европски атракции е избришаnа од GOOGLE и APPLE MAPS

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

ГРЦИТЕ БИ САКАЛЕ ДА ГИ ИЗБЕГНАТ „ПАТЛИЏАН“ ТУРИСТИТЕ: Еве каква храна се одзема на граница и што е забрането да се носи при влез

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

„МИЛОШ, МИ ЈА НЕМА ДАНКА!“: Еве како таткото на малото девојче дознал дека му исчезнало детето - го опиша секој детал

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ, ВО РЕГИОНОТ ЌЕ ПАДНЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СНЕГОВИ ЗА ГОДИНАВА: Следува многу постудено време

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?

ДАЧИЌ: Дали Османи зборува во името на цела Северна Македонија, македонскиот или албанскиот народ?