02 Јуни, 2023
0.0233

НА КРИПТО-КРАЛОТ И НА НЕГОВИОТ СОРАБОТНИК ИМ Е УКИНАТА КАУЦИЈАТА ОД 400 ИЛЈАДИ ЕВРА - остануваат во притвор во Спуж

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Јужнокорејските државјани Квон До Јонг и Хан Чанг Јун, за кои е распишана меѓународна потерница за проневера на криптовалути, а беа уапсени во Црна Гора поради фалсификување документи, ќе останат во притвор во Спуж, бидејќи Високиот суд во Подгорица ја укина одлуката на Основниот суд да прифати кауција од по 400.000 евра за да им гарантира присуство во кривичната постапка.

Квон До Јонг на главната расправа на 11 мај изјави дека со сопругата е косопственик на стан во Сеул, Јужна Кореја, чија вредност ја проценува на околу три милиони евра, додека не ја знае вредноста на другиот имот, бидејќи „го нема на берзата“, пренесува РТЦГ.

Чанг Џун Хан изјавил дека има стан во Србија чија вредност ја проценил на околу два милиони евра и стан во Сеул чија вредност не ја прецизирал.

- Договорот за продажба на стан во Србија го склучив во октомври минатата година. Вкупната вредност на мојот имот ја проценувам на околу пет милиони евра – рече тој.

Следното рочиште е закажано за 16 јуни, информираат од РТЦГ.

На 18 мај, Црногорското обвинителство поднесе жалба на одлуката на Основниот суд да одобри кауција за приведените јужнокорејски државјанин Квон До-Јонг и неговиот соработник Хан Чан-јун по обвиненијата против нив за патување со лажни пасоши.

До Квон, познат како „Кралот на криптовалутите“, е обвинет во САД и Јужна Кореја за измама од 40 милијарди долари, а Хан Чанг Јун е негов соработник.

До Квон и неговиот соработник беа уапсени во март, додека со приватен авион од аеродромот во Подгорица се обидувале да летаат за Дубаи.

Министерот за правда Марко Ковач на 29 март изјави дека екстрадиција на уапсените лица бараат Јужна Кореја, но и Соединетите Американски Држави.

(Извор: Танјуг)

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Дали Вјоса Османи ќе прифати нови избори во северно Косово?

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Макрон и Шолц бараат нови избори во северно Косово

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) Ќучук за тепачката во бугарското Собрание: Ова не е серија од Латинска Америка

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) ГО КРИТИКУВААТ ВУЧИЌ ЗОШТО РАЗГОВАРАЛ СО ЗЕЛЕНСКИ: Тој вели дека Украина не го признала Косово и секако ќе му подаде рака

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

(ВИДЕО) СЕ ВЕЕЈА ЗНАМИЊА НА ГОЛЕМА АЛБАНИЈА: Албанците излегоа на протест во Јужна Митровица

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

МИСТЕРИЈА СО ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СРБИН ОД ГРЦИЈА - деталите кои сега ги проверува полицијата фрлаат сосема поинакво светло на овој случај

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ОПШТИНА ЗВЕЧАН: Ни порачуваат или да одиме во Србија или да одиме во затвор

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ

Таксистот даде исказ за масакрот, се плаши од семејството на Урош Блажиќ