24 Јуни, 2024
0.0323

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

Објавено во: Финансии, Балкан 29 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

На почетокот на оваа година, зетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан го официјализираше купувањето на пет деловни паркови во Белград, кои вклучуваат 11 модерни деловни згради. Како што тогаш беше објавено, купувањето е направено преку менаџментот на фондот Диофа, кој е дел од групата BDPST, предводена од Иштван Тиборц.

Три деловни паркови се поврзани со улицата Милутин Миланковиќ (Зелено срце, Четириесет и еден и 19 авенија), додека една зграда е од другата страна на улицата од Белградската арена, а другата (Белградски деловен центар) е веднаш до населбата Белвил. Сите заедно имаат околу 122.000 квадратни метри премиум деловен простор.

Не долго потоа, зетот на Орбан решил да го ребрендира својот бизнис. Практично во исто време кога на српската јавност и беше соопштено дека купува белградски деловни згради, менаџментот на фондот Диофа го смени името во менаџмент на фондот Гранит. Како што е наведено на веб-страницата на компанијата во таа прилика, Гранит Фонд Менаџмент ќе се потпре на професионалната поддршка на Гранит банка, која е една од најважните во Унгарија, а во која удел има и групацијата на Тиборц.

Исто така, се додава дека, со промената на името, инвестициската компанија лансираше нов меѓународен бренд - Гранд. Под тоа име ќе бидат обединети сите услуги и цели во бизнисот со недвижнини. Таа филијала е основана во 2023 година и се планира да стопанисува со недвижен имот со вкупна површина од 280.000 метри квадратни под ново име.

„Со брендот Грандум имаме амбициозни цели, не само што нашата услуга за управување со недвижности ќе го носи тоа име, туку планираме брендот да има значајна улога во нашите инвестиции во недвижнини и на домашниот и на меѓународниот пазар. Сакаме да ја пренесеме и обединиме нашата експертиза на пазарот на недвижности, тимскиот дух и пристапот ориентиран кон клиентите преку Grandum Real Estate“, додаде Алмош Микеши, директор на Гранит, во објавата на веб-страницата на компанијата.

Промени во Белград

Изданието потсетува и дека минатата година портфолиото на компанијата го прошири приватниот капитален фонд Гордиус, кој е сопственик на 11 деловни згради во Белград, со кои управуваат посебни компании.

Промената на брендот сега може да се види и во главниот град на Србија.

Според Форбс Србија, во изминатите неколку недели деловните згради во Нов Белград добија ново брендирање. Прозорците на влезната врата се залепени со името Grandum Real Estate, а пред нив т.н. тотеми каде наместо името на претходниот сопственик, Индотека, сега е позиционирано името Грандум.

Овие згради се дом на некои од најголемите и најпознатите компании и институции во Србија, како што се Nestle, Adidas, Tetra Pak, Apatinska pivara, Schneider Elektrika, Bol Corporation, Unikredit и Halk Bank, Air Serbia, Philip Morris, Амбасадата на Австралија и Делегацијата на Европската Унија во Србија и др.

Она што фирмата на зетот на Виктор Орбан се уште не го сменила се имињата на компаниите кои управуваат со овие деловни пакови. Сопственичката структура на сите е иста – 70% е во сопственост на унгарската компанија Office Planet, а 30% на друга унгарска компанија Гордиус. Со компаниите сè уште управуваат Мирко Смиљаниќ и Мартон Калмар Наѓ.

Инаку, увидот во податоците од катастарот покажува дека само земјиштето под деловната зграда на Куќата кај белградска арена е во сопственост на компанијата. Сите останати парцели на кои се изградени деловни паркови или згради се уште се во сопственост на Република Србија или Град Белград и земјиштето е добиено врз основа на закуп.

Променливи деловни резултати

Секој деловен парк е управуван од посебна компанија. Како што напиша Форбс Србија при објавувањето на трансакцијата, заедно во 2022 година оствариле околу 35 милиони евра и оствариле нето добивка од 12,5 милиони.

Споредбата со минатата година е практично невозможна бидејќи компанијата Атлас центар, која стопанисува со паркот Грин Харт на булеварот Милутин Миланковиќ, се уште го нема објавено финансискиот извештај, со оглед на тоа што има неусогласеност на податоците во белешките кон финансискиот извештај. Таа компанија донесе нешто повеќе од половина од добивката во 2022 година (6,8 милиони евра) и околу една третина од приходот (13,4 милиони евра).

Демо инвест, која управува со соседниот парк FortyOne, имаше значително полоша година гледајќи само на приходите и профитот. Додека во 2022 година имале приходи од околу 8,3 милиони евра, во 2023 година паднале на околу 6,5 милиони евра. Падот на добивката беше уште поголем – од 3,9 на само околу 950.000 евра. Причината за тоа се зголемените трошоци.

Полоша деловна година имаше и компанијата Бизнис центар, која стопанисува со зградата кај Белвил. Приходите паднаа од 6,6 милиони евра на околу 5,3 милиони евра. Како и кај Demo Invest, добивката значително се намали - од 3,4 милиони евра на нешто повеќе од 1,5 милиони евра.

Останатите две компании поминаа значително подобро. Деловниот пункт НБГ 64А, кој стопанисува со зградата на Куќата кај Арена, забележа благ пораст на приходите, од околу 3,5 милиони евра на околу 3,6 милиони евра, додека добивката е благо намалена - од 1,47 милиони евра на околу 1,42 милиони евра.

Со двете ставки во пораст беше компанијата Белград 19 авенија, која ги зголеми приходите за околу 100 милиони динари или во евра од 3,4 милиони на 4,2 милиони евра, додека од загубата во 2022 година од 2,99 милиони евра, минатата година отиде зелено со добивка од еден милион евра.

Бидејќи менаџментот на фондот Диофа ги купи деловните паркови дури на крајот на минатата година, вистинските резултати од управувањето со овие згради ќе се знаат дури следната година, кога ќе се знаат бројките за 2024 година.

Унгарска врска

Деловните згради претходно и припаѓаа на компанијата ГТЦ, а првпат беа купени од унгарската групација Индотек основана од Даниел Јелинек. Според унгарските медиуми, Јелинек и Тиборц се деловни партнери со години.

Форбс.рс

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот