15 Јуни, 2024
0.0272

На што најмногу штедат Германците?

Објавено во: Економија 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Кризата ги натера и германските граѓани да штедат. Две третини oд Германците поради инфлацијата трошат помалку. Големо мнозинство, или 61 отсто од германските потрошувачи, штедат при купување на прехранбените продукти, а 56 отсто штедат при купувањето облека и обувки.

„Уште 20 отсто од граѓаните веруваат дека во иднина ќе мора да ги намалат издатоците“, вели претседателката на VZBV, Рамона Поп.

Поради растот на малопродажните цени една третина од испитаниците помалку ги користеле своите автомобили. Една третина од испитаниците, изјавила и дека помалку користат авионски превоз поради растот на цените.

Прехранбените продукти во октомври во просек поскапеле за 20,3 отсто. Најмногу во споредба со ланскиот октомври поскапело маслото за јадење за 49,7 отсто, млечните производи и јајцата за 28,9 проценти. Кај лебот и производите од житарки поскапувањето е за 19,8 отсто.

Kaко што објави Евростат, стапката на инфлација во Европската Унија(ЕУ) има нов рекорд од 11,5 отсто на годишно ниво. Естонија има највисока инфлација од 22.5 отсто. Франција е во најдобра позиција и бележи 7.1 отсто инфлација. Литванија е со (22,1 отсто),  Унгарија со (21,9 отсто), Шпанија (7,3 отсто) и во Малта (7,4 отсто).

Можеби ќе ве интересира

ФАБРИКАТА ЗА ЧОКОЛАДИ „ЕВРОПА“ ИМА НОВА ДИРЕКТОРКА - еве кој седнува на кормилото на компанијата

ФАБРИКАТА ЗА ЧОКОЛАДИ „ЕВРОПА“ ИМА НОВА ДИРЕКТОРКА - еве кој седнува на кормилото на компанијата

НА ВИЕНЧАНЕЦ МУ ПРЕСЕДНАЛА ВЕЧЕРАТА КОГА МУ СТИГНАЛА СМЕТКАТА НА ХРВАТСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ - одлучи тоа да го сподели со јавноста

НА ВИЕНЧАНЕЦ МУ ПРЕСЕДНАЛА ВЕЧЕРАТА КОГА МУ СТИГНАЛА СМЕТКАТА НА ХРВАТСКОТО КРАЈБРЕЖЈЕ - одлучи тоа да го сподели со јавноста

ОД 1 ЈУЛИ ПОСКАПУВА КАФЕТО ВО СРБИЈА: За 100 грама кафе ќе плаќаат 10, 20 или 50 отсто повеќе?

ОД 1 ЈУЛИ ПОСКАПУВА КАФЕТО ВО СРБИЈА: За 100 грама кафе ќе плаќаат 10, 20 или 50 отсто повеќе?

ЗАКРЕПНУВА ПРИВАТНАТА ПОТРОШУВАЧКА: Ова ќе биде „ветер во грб“ за германската економија

ЗАКРЕПНУВА ПРИВАТНАТА ПОТРОШУВАЧКА: Ова ќе биде „ветер во грб“ за германската економија

ДАЛИ ВЛЕГУВААТ ВО КРИТИЧНА ФАЗА: Националниот долг на Црна Гора е 66,36 отсто од БДП

ДАЛИ ВЛЕГУВААТ ВО КРИТИЧНА ФАЗА: Националниот долг на Црна Гора е 66,36 отсто од БДП

„ЦЕЛОСНО НЕИСПЛАТЛИВИ“: Oва е списокот на најскапи градови

„ЦЕЛОСНО НЕИСПЛАТЛИВИ“: Oва е списокот на најскапи градови

AЛБАНИЈА: Зошто просечната плата се намалила?

AЛБАНИЈА: Зошто просечната плата се намалила?

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ - еве на што се темели најпопуларниот лек

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ - еве на што се темели најпопуларниот лек

Германија се обидува да ги спречи или ублажи царините на ЕУ за кинеските електрични возила

Германија се обидува да ги спречи или ублажи царините на ЕУ за кинеските електрични возила