17 Јануари, 2019
0.2535

Над 20 адвокати казнети со еден потег за 27 април, судот ќе им назначи нови на обвинетите

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2018


Судијаката Добрила Кацарска одлучи со еден потег да казни над 20 адвокати со по 1.000 евра и да го исклучи од судскиот процес како одбрана на обвинетите од крвавиот 27 април лани во Собранието.

Тие се отстранети од судењето поради тенденциозно инсистирање дека судницата во старата зграда на Кривичен нема услови и простор да смести толку многу луѓе, јавува Алсат.

Сега ќе треба судот да им назначи бранители по службена должност на обвинетите и останува да се види да се види на кој начин ќе се сослуша загрозениот сведок на денешното рочиште.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

(ВИДЕО) ЖЕШКА ДЕБАТА: Артан Груби во сред емисија покажува двоглав орел

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Владата прифати дури 20 амандмани од опозицијата за антикорупцијата

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Студено утро: Временската прогноза денес ќе биде ваква

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

Кратово има само еден гинеколог кој е на повик доколку има породување

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

МИСТЕРИОЗНО ИСЧЕЗНУВАЊЕ: Каде и како избега осудениот за обид за убиство на Села, Никола Војминовски?

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

(ФОТО) Македонија го информираше грчкото МНР дека сите услови се исполнети

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара Уставен да се произнесе за Законот за јазици

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

ФОКУС НА ДЕНОТ: Челични квоти, седумчасовен работен ден, тужба за клевета

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција

Прифатени амандмани на ВМРО-ДПМНЕ за Комисијата за спречување корупција