20 Септември, 2018
0.3130
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

Најголеми грешки кога преговарате за плата

Објавено во: Финансии 29 Ноември, 2016

При разговор со работодавецот за условите за работа, често се занемарува прашањето за платата. 

Ако работодавецот сака да ја поттикне вашата мотивираност, и да влезете во неговата компанијата, тогаш ситуацијата е „вин вин“. 

Сепак има грешки кои не треба да ги правите. 

мала листа на барања

Важно е да договорите годишен одмор, плата, услови за напредување и бонуси. 

ако се правите паметни

Луѓето кои на разговор ќе дојдат со став дека се најпаметни, лошо ќе поминат. 

договорете состанок попладне

Истражувања покажале дека попладне е најдобро да се отиде на разговор за работа и да договорите најповолни услови. 

не кажувате „да“ пребрзо 

За она што ќе ви се понуди, речете „Ќе размислам“, но немојте веднаш да брзате со одговор „да“. Проценете ја ситуацијата и бидете во подобра преговарачка позиција. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

(ФОТО) ГИ ЧУВА ДЕЦАТА НА БОГАТИТЕ НА ПАТУВАЊА: Какви искуства доживеала не можете да замислите

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Директорот на Инстаграм и милијардер има лек: Како тој се бори против мрзеливоста?

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

Пет општини ќе добијат грантови за подобрување на социјалните услуги

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

ОД ЕНТУЗИЈАЗАМ ДО УСПЕШЕН БИЗНИС: Како Англичанец ја оживеа верзијата на комунистичка Веспа

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

Дамјановиќ: Дигиталните извештаи за инвеститорите поевтини и за 50 отсто

Дамјановиќ: Дигиталните извештаи за инвеститорите поевтини и за 50 отсто

ЗАРАБОТУВА ПО 500 ЕВРА НЕДЕЛНО: Работата не е тешка, но е добро платена

ЗАРАБОТУВА ПО 500 ЕВРА НЕДЕЛНО: Работата не е тешка, но е добро платена

По 10.600 денари социјална помош за семејствата кои сега земаат 3.029

По 10.600 денари социјална помош за семејствата кои сега земаат 3.029