09 Август, 2022
0.0315

Намалување на бројот на работниците во индустријата за 1,7 отсто регистрираше ДЗС

Објавено во: Економија 30 Јуни, 2022

Добивај вести на Viber

Бројот на работниците во индустријата има намалување од 1,7 отсто во месец мај 2022 година, во спроедба со истиот месец минатата година, објави Државниот завод за статистика. 

- Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2022 година, во однос на мај 2021 година, бележи опаѓање од 2,5 отсто, во секторот Преработувачка индустрија опаѓање од 1,7 проценти, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 1,2 отсто. Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во мај 2022 година, во однос на мај 2021 година, бележи опаѓање кај Енергија за 5,1 процент и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5,5 отсто, додека пораст бележи кај Интермедијарни производи, освен енергија за 1 процент, Капитални производи за 2 отсто и Tрајни производи за широка потрошувачка за 2,4 проценти - се наведува во соопштението на ДЗС.

Бројот на работниците во индустријата во периодот јануари – мај 2022 година, во однос на периодот јануари – мај 2021 година е намален за два проценти. 

Можеби ќе ве интересира

Повеќе од 70 нови вработувања во „Брако“ од почетокот на годинава

Повеќе од 70 нови вработувања во „Брако“ од почетокот на годинава

Си-Ен-Ен: Компаниите на Ворен Бафет загубија 44 милијарди долари минатиот квартал

Си-Ен-Ен: Компаниите на Ворен Бафет загубија 44 милијарди долари минатиот квартал

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

СИНДИКАТОТ ЈА ПРЕСМЕТА ПОТРОШУВАЧКАТА КОШНИЦА ЗА ЈУЛИ - драматично зголемување од над 7.000 денари

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Ги прашавме кумановци дали им недостига работата во Авганистан, еве што ни одговорија...

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

Кои се најголемите увозници на струја? Просечната увозна цена била 111 евра за мегаватчас!

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

БОБАН ГОГОВСКИ ГО ПРЕЗЕМА УПРАВУВАЊЕТО СО „ТЕТЕКС“ - синот го наследи таткото во познатиот тетовски комбинат

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

Лани потрошено повеќе за изградба на патишта, но со голем пораст на задолженоста

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

ВМРО-ДПМНЕ е против зголемување на даноците, имаат друг предлог

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна

Вредноста на еврото се намали, а доларот скокна