26 Октомври, 2020
0.0167

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

Објавено во: Свет, Корона Вирус 16 Септември, 2020

Да не се затвораат училиштата поради пандемијата на коронавирусот. 

Вакав советува Светската здравствена организација. Според нив, треба да се избегне затворање на училиштата поради пандемијата. 

Ова не треба да важи само на места со голема стапка на заразени лица. 

Тедрос Аданом Гебрејесус од СЗО изјави дека учењето на далечина треба да биде достапно онаму каде што е можно. 

Процентот на смртни случаи од вирусот евидентиран кај лица на возраст помлади од 20 години е помал од 0,2 проценти.

Дополнително треба да се истражи што доведува до тешка форма на болеста кај децата. 

Во Македонија училиштата не започнаа со работа, но голем дел од нив бараат физичко присуство. Вакви барања имаше од многу образовани установи од истокот. 

Во првите две седмици од настава во Србија, има 52 ученици и 20 вработени заразени со коронавирусот. 

Во светски рамки заразени се 29.7 милиони луѓе од Ковид -19. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд