28 Февруари, 2021
0.0198

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 26 Јануари, 2021

Многу луѓе веќе имаат одреден степен на имунитет на коронавирусот. 

При влегувањето во човечкото тело, вирусот предизвикува антитела од претходни инфекции, покажа ново истражување.  Резултатите од студијата спроведена од Универзитетот во Северна Аризона и „Translational Genomics Research Institute“ сугерираат дека имунолошкиот систем на луѓето заразени од ковид-19 се потпира на антитела создадени за време на инфекции со претходни коронавируси. Пандемијата не е прва средба на човештвото со коронавирусот. Пред вирусот „SARS-CoV-2“, луѓето се сретнале со уште најмалку шест други типа на коронавирус.

Во светот досега има над 100 милиони случаи на инфекција со коронавирусот. Повеќе од 2 милиони луѓе ширум светот починаа од вирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Во Прага животни во зоолошка се заразени со коронавирусот

Во Прага животни во зоолошка се заразени со коронавирусот

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Италија ги враќа рестрикциите

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ: Италија ги враќа рестрикциите

Од понеделник Чешка оди во најстрог карантин

Од понеделник Чешка оди во најстрог карантин

За Париз се бара затворање за период од три недели

За Париз се бара затворање за период од три недели

Кои се земјите каде нема починати од коронавирусот?

Кои се земјите каде нема починати од коронавирусот?

Поради еден заразен цел град во Нов Зеланд оди во карантин

Поради еден заразен цел град во Нов Зеланд оди во карантин

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Европските лидери сепак навиваат за воведување здравствени пасоши

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие

Нови 427.000 луѓе во светот се заразени за едно деноноќие