24 Јуни, 2024
0.0237

НЕ Е ДОВОЛНА ДУРИ НИ ПЛАТА ОД 1.500 ЕВРА: Хрватска моли за работници во овој сектор

Објавено во: Финансии, Балкан 09 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Хрватска е зафатена од хроничен недостиг на работници во градежната индустрија, а се чини дека ниту значителното зголемување на платите во овој сектор не е доволна мотивација.

- Платата е околу 1.100 евра плус околу 500 евра надоместоци за работа на терен. Сето тоа се законски приходи во градежништвото. Значи, се движи од 1.500 евра нагоре - изјави претседателот на Надзорниот одбор на компанијата Радник д.д. Дарко Јамбрековиќ.

Според него, платите во Германија во градежништвото се 2.000 евра, така што разликата меѓу платите веќе не е толку значајна за да ги мотивира хрватските работници да заминат во странство, пренесува ХРТ.

Неодамнешните истражувања покажуваат дека високите плати повеќе не се доволни за задржување или привлекување нови квалификувани работници.

Вработените во градежништвото сега инсистираат да го почитуваат времето што го имаат за приватниот живот и повеќе ги интересираат условите во кои работат.

Во Хрватска во моментов се вработени 130.000 работници, од кои секој втор е странец, поточно 68.000.

Во последно време се повеќе работници од Непал и Филипини доаѓаат да работат во хрватското градежништво, но одамна не се гледаат во тој бизнис.

- Тоа не се работници чие занимање е поврзано со градежништво и не знаат што ги чека, што да прават и по некое време сфаќаат дека тоа е тешка работа и едноставно се префрлаат на занимања кои се многу полесни - коментира потпретседателот на Хрватската стопанска комора за градежништво и сообраќајот на Мирјана Чагаљ.

Се проценува дека по влезот во Европската унија, Хрватска загубила околу 70.000 градежни работници.

Телеграф.рс

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот