24 Октомври, 2020
0.0225

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

Објавено во: Свет, Корона Вирус 17 Септември, 2020

Состојбата со ширењето на коронавирусот сега е полоша во Европа отколку во март. 

Дека состојбата е лоша денес соопшти  регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге.

Пикот од март сега е надминат. 

Минатата недела вкупниот неделен број на регистрирани случаи на континентот бил над 300.000, а повеќе од половина од европските земји во изминатите две седмици имаат раст на бројот на случаи од повеќе од 10 проценти. 

Во седум од земјите бројот на новозаразени се зголеми двојно. 

Шпанија има 30,243 починати, Франција 31,045, Британија 41,705, Италија 35,645, Германија 9,451. 

Ново жариште станува и Чешка. По тој повод, државата воведе построги правила поради  бројот на нови дневни инфекции  кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости колку што има места за седење. 

Бројот на новоинфицирани во Холандија руши рекорди трет ден по ред, објави денеска Министерството за здравство, предупредувајќи дека капацитетите за тестирање не се доволни. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд