20 Септември, 2021
0.0210

НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ ДОМА БИДЕЈЌИ СОПРУГОТ Е ВО БОЛНИЦА, ЌЕ ГО ЧЕКАМ ДА ИЗЛЕЗЕ - тажна приказна на преживеана жена во несреќата

Објавено во: Балкан 28 Јули, 2021

Група од 22 патници од сообраќајната несреќа во која се преврте автобус на автопатот кај Славонски Брод во неделата, во вторникот околу 16.30 часот заминаа кон Осијек, па летаа од аеродромот Осиек кон Приштина.

Заменик -директорот на болницата Славонски Брод д -р Борис Хречковски вчера за Дневник на ХТВ изјавил дека третманот на повредените во несреќата кои биле сместени во таа болница се спроведува во континуитет и дека двајца сериозно повредени се на одделот за интензивна нега.

„Тие немаат влошување, едниот е малку подобар, другиот е стабилен“, рече Хречковски, додавајќи дека особено тешко повредениот пациент ќе биде пренесен во Загреб доколку биде потребно. „Во моментов не е подготвен за транспорт“, додаде тој.

"Седум лица беа сериозно повредени во одделенијата. Денес беа извршени две планирани операции. Испуштањето на пациентите се спроведува во континуитет - вчера 24, денес три, а за утре се планира ослободување на уште пет пациенти", рече Хрешковски.

Тој посочи дека во случај на уште поголема несреќа, ќе бидат активирани дополнителни ресурси и болници. Тој, исто така, го посочи доаѓањето на премиерите на Хрватска и Косово во болницата, како и сочувство и повторни посети на повредените.

Пред да замине, во име на патниците, 19-годишниот Дрилонкс Муји им се заблагодари на сите во Хрватска кои по несреќата им помагаа на сите учесници во несреќата, во која животот го загубија десет лица.

„Сите овде во Хрватска навистина ни помогнаа во овие тешки моменти. Ви благодарам на сите“, рече тој.

„Не се плашам, мислам дека сме во добри раце“, додаде тој.

Во болницата Славонски Брод има уште 14 лица, од кои две на одделот за интензивна нега. Членовите на семејството го чекаат нивното закрепнување.

„Не можам да одам дома затоа што мојот сопруг е во болница, јас сум со сопругот тука додека не излезе. Има внук, па ќе одиме дома, со брат ми и снаата“, рече Марта Росај.

„Ви благодарам од земја до небото, за секоја минута, за секоја помош, не можам повеќе, не можам“, додаде таа, не можејќи да ги задржи солзите.

Телата на загинатите, 10 од нив, веќе се транспортираат со комбе на Косово, до нивното последно почивалиште.

Извор и фото: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

Вучиќ понудил решение за табличките, но Косовците не прифаќаат

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ВАЖНО ЗА ДАРИТЕЛИТЕ НА КРВ: Бесмислица е дека оние што се вакцинирани не смеат да даруваат, само после Астразенека и Спутник треба да се почека две недели

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

ХРВАТСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ НОВОСЕЛ: Четвртиот бран е во подем, искуството од Израел покажува дека против ковуд ќе се вакцинираме сезонски

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

НА МАСА САМО ЕДНА ТЕМА - КОСОВО И МЕТОХИЈА: Вучиќ закажа итна седница на Советот за национална безбедност

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

Радуловиќ: Не е јасно кон каде води иницијативата „Отворен Балкан“ на Рама и Вучиќ

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

„ДОДИРНИ МИ КОЛЕНА“ Е САМО ЕДЕН НЕЈЗИН ХИТ: Марина Туцаковиќ заминува во вечноста како легенда

ТРАГЕДИЈА ВО БЕЛГРАД: Тинејџер почина на натпревар, соиграчите во шок

ТРАГЕДИЈА ВО БЕЛГРАД: Тинејџер почина на натпревар, соиграчите во шок

ТРОЈЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ: Испукани 10 куршуми во најпознатиот мол во Љубљана

ТРОЈЦА СЕ ПОВРЕДЕНИ: Испукани 10 куршуми во најпознатиот мол во Љубљана

ТАЖЕН БИЛ ЖИВОТОТ НА МОМЧЕТО КОЕ ПОЧИНА НА СЦЕНА ВО СРБИЈА: Мајка му умрела, познаниците раскажуваат детали

ТАЖЕН БИЛ ЖИВОТОТ НА МОМЧЕТО КОЕ ПОЧИНА НА СЦЕНА ВО СРБИЈА: Мајка му умрела, познаниците раскажуваат детали