15 Јули, 2020
0.0388

Нема нови рестрикции, преполовен бројот на новозаболени

Објавено во: Македонија 02 Јуни, 2020

Помал број новозаболени споредено со вчера е регистриран во последното деноноќие, дознава Фактор. Според извори од Комисијата за заразни болести денеска има двојно помолку регистрирани случаи позитивни на коронавирус во земјава. Сите случаи се од познати кластери и новозаразените биле со лесна клиничка слика, дел од нив и без симптоми. Вчера во земјава беа регистрирани нови 89 случаи, а според неофицијалните податоци денеска се околу четириесетина, а нема починати, освен жената од ГОБ 8 септември за која Фактор веќе извести, но која најверојатно не влегува во денешната статистика. Комисијата засега нема да предложи нови рестрикции.

Докторите со кои разговаравме велат дека ги охрабрува што се познати кластерите и тврдат дека ситуацијата е под контрола. Сепак останува нивното разочарување дека дел од граѓаните не ги почитувале препораките, па земјата се доведе во ситуација на нов раст на бројот на новозаболени.

Тврдат дека вчерашаната бројка е пораз за нивниот тримесечен труд и дека враќајќи се назад две недели, вчерашните новозаразени се од 16-17 мај. Велат дека во наредните денови ќе има и официјална бројка на евентуално нови случаи со Ковид-19 по олабавувањето на мерките односно по укинувањето на полицискиот час.

Се надеваат дека по тоа ќе има се помалку новозаболени. 

Нема препораки за нови рестрикции ни на локално ниту на национално ниво.

Најголемиот број на новозаболени се од Скопје и од Штип.

А.Т.


Можеби ќе ве интересира

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

ГРАЃАНИТЕ ЧЕКААТ ДА ГЛАСААТ: Дисциплинирано во Скопје

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Малолетник од Сирија е најден во багажник на возило

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

Македонец во Мелбурн осомничен за убиство на сопругата

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто

РЕДИЦИ ЗА ГЛАСАЊЕ ВО ШТИП: Излезеноста на сите ИМ до 11.00 е околу 14 отсто

ДИК: Излезноста на гласачите до 11 часот изнесува 11 отсто

ДИК: Излезноста на гласачите до 11 часот изнесува 11 отсто

ЈО: Со автомобил растурале флаери во Дебреше

ЈО: Со автомобил растурале флаери во Дебреше

Очекувајте локален дожд попладне

Очекувајте локален дожд попладне

ДИК: До 9 часот излезноста е 5.19 отсто

ДИК: До 9 часот излезноста е 5.19 отсто

МОСТ: Сите гласачки места се навреме отворени

МОСТ: Сите гласачки места се навреме отворени