16 Декември, 2018
0.3131
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

НЕОБИЧНО: Има диплома ама бирала нива, а не канцеларија

Објавено во: Финансии 19 Септември, 2018

Кристина Пауновиќ од српскиот град, Чачак работниот ден го поминува на нива, и самата е свој газда, пренесува дневник.рс. 

Овие денови има многу работа, затоа што зелката е готова, а пиперката е зрела за берба. 

Таа на еден хектар површина произведува зелка, и очекува род од 12 вагони. 

Четири од нив веќе ги испорачала. 

Но, ова не би било чудно ако оваа девојка не беше економист со 28 години, а сепак е сериозен земјоделец. 

„Немам намера да го напуштам селото, во селото е иднината“ - вели оваа девојка. 

Додава дека однапред знае што да работи и колкава количина ќе произведе. 

Единствен проблем за неа е старата механизација, кој е постара од неа. Има два стари трактори, но се надева дека за десет години ќе има нов. 

Можеби ќе ве интересира

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

ММФ пресмета колкав е долгот на секој човек, сумата е неверојатна

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година