31 Мај, 2024
0.0339

„Нетанјаху создава кризи за да ја продолжи војната“: тврдат аналитичарите - 84 отсто од Израелците го гледаат како неуспешен лидер

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Аналитичарите сметаат дека Нетанјаху создава ескалации и кризи кои ја продолжуваат војната во Појасот Газа за да остане подолго на власт.

Двајца аналитичари кои зборуваа за „Газа... Што е следно“ на Ал Џезира се согласија дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху создава ескалации и кризи кои ја продолжуваат војната во Појасот Газа за да остане на власт подолго.

Според академскиот и израелски експерт за прашања Махмуд Јазбак, Нетанјаху сака да го прошири конфликтот со Иран за да го исплаши израелското општество за да остане под негова контрола.

Академикот рече дека Израелците живеат во вистински хорор поради нападот со кој Иран се заканува како одговор на гранатирањето на неговиот конзулат во Дамаск, при што загинаа осум офицери на Иранската револуционерна гарда.

Палестинскиот политички аналитичар Ахмад ал Хилах зборуваше во иста насока, односно дека израелскиот премиер создава кризи кои го продолжуваат неговиот престој на власт, со што го иницираше бомбардирањето на иранскиот конзулат во Дамаск и сега го користи овој инцидент за промовираат на Израелците дека нивната безбедност е загрозена поради заканите на Техеран да одговори.

Иако ниту Иран ниту САД не сакаат регионална војна, Нетанјаху ја продолжува оваа војна, знаејќи дека Американците ќе учествуваат во неа за да го заштитат Израел, според Ал-Хилах.

Мешање во договори за размена

Во врска со протекувањето објавено од израелскиот Канал 12 во врска со попречувањето на договорот за размена од страна на Нетанјаху и преговорите со палестинскиот отпор во Газа, палестински политички аналитичар истакна дека Нетанјаху лаже и мами, нешто што му е јасно на Хамас, кој според него се држи до нејзините барања, од кои најистакнатите се ставање крај на израелската агресија на Појасот Газа и влез на помош пред размената на заробениците.

Ал Хилах рече дека палестинскиот отпор не бил поразен во војната во Газа, туку бил поразен окупаторот, а Нетанјаху не успеал да ги ослободи затворениците и да ја обезбеди безбедноста околу Газа.

Протекувањето, објавено од израелскиот Канал 12, дојде од членовите на израелската преговарачка делегација, кои потврдија дека Нетанјаху го попречува договорот за размена и преговорите и ги заобиколува шефовите на преговарачката делегација и Воениот кабинет.

Членовите на преговарачката делегација го обвинија Нетанјаху дека ја пропуштил можноста пред два месеци да постигне договор со кој се гарантира ослободување на израелските затвореници во Газа.

Според академици и експерти за израелски прашања, ова протекување на информации од членовите на преговарачката делегација било намерно, бидејќи тие ја сфатиле неможноста за напредок во преговорите поради фактот што не е во интерес на Нетанјаху да се постигне договор за размената. на затворениците и да престане војната.

Причини за неуспех

Тој додаде дека запирање на војната значи вовлекување на Нетанјаху да ги истражи причините за неуспехот да се одбие нападот на 7 октомври, а потоа му се отвори затворската врата.

Израелците, нивниот печат и медиуми разбираат дека Нетанјаху го попречува процесот на постигнување договор што овозможува враќање на затворениците.

Академикот и експерт очекува да се зголеми бројот на демонстранти против премиерот во Тел Авив.

Тој е експерт во емисијата „Газа... Што е следно? откри дека анкетата на јавното мислење спроведена од Канал 12 покажала дека околу 84 отсто од Израелците го сметаат Нетанјаху за неуспешен лидер.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа