14 Јули, 2020
0.0237

НИКОЈ НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА: 50.000 Хрвати останаа без работа

Објавено во: Економија, Корона Вирус 04 Јуни, 2020

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Хрватска, при што скоро 50.000 луѓе останаа без работа. 

Најголем дел од нив се од секторот туризам и угостителство, трговија, преработувачката индустријa, фризери i козметичари. 

Ова се случи во првите два и пол месеци од кризата, покажуваат новите податоци на хрватската Служба за вработување.

Имало вкупно 134.717 невработени во Хрватска на 16 март, денот кој се води како почеток на кризата. 

Од 16 март до 2 јуни евидентирани се 49.936 нови невработени, а 43.885 се отпуштени од работа.

Хрватска не е прва земја која соопштува вакви податоци. 

Невработеноста порасна во Европската Унија и во еврозоната. 

Австрија сега има 11.5 отсто невработеност поради пандемијата. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат