30 Октомври, 2020
0.0257

Од 23 до 5 наутро да не работи ништо ниту, пекарници, сендвичарници, кафулиња: Комисијата со ваков предлог в понеделник кај Заев

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2020

Комисијата за заразни болести в понеделник, по редовниот состанок ќе имаат и средба со премиерот Зоран Заев, на кого ќе му предложат одредени рестриктивни мерки, истакнуваат извориу на Фактор од Комисијата за заразни болести.

-Денеска не препорачуваме ништо, оставивме да видиме како ќе се движат бројките на новозараени и за време на викендот, но генерално разговаравме да предложиме до Владата мерка која ќе се однесува на работењето на сите угостителски објекти, маркети, сендвичарници, пекарници и така натаму. Нашиот предлог ќе биде од 23.00 до 05.00 часот ништо да не работи или тоа ќе биде дури и од 22.00 до 05.00 часот, но нема да има ограничување на движењето. Ако сака некој  да си се шета, нека се шета во ноември, декември, но нема ништо да работи. Целта е да го намалиме групирањето во затворените објекти, каде што ризикот е многу поголем за ширење на заразата. Исто така ќе предложиме и рестрикции во однос на јавниот превоз, велат за фактор од Комисијата за заразни болести.

На денешниот состанок присуствувале и претставници од студентите кои се шеста година на Факултетот по медицина, и тие ќе помогнат во работата на епидемиолозите за да може навреме да се даваат резултатите. Ќе работат во подготовка на епидемиолошките анкети, а ќе бидат распоредени во Центрите за јавно здравје, во Институтот за јавно здравје, како и во Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника