23 Мај, 2024
0.0261

НОВИОТ ШЕФ НА КРИПТО ГИГАНТОТ ТЕТЕР СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГЛОБАЛНА АПОКАЛИПСА: Еве што се случува

Објавено во: Финансии, Свет 14 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Поголемиот дел од крипто светот помина исклучително лошо во последниот пад на пазарот со шокантниот колапс на FTX и другите гиганти, Tether беше во подем.

Пазарната капитализација на неговиот стабилен коин USDT достигна 111 милијарди долари - трипати повеќе од вториот по големина USDC издаден од Circle. Благодарение на повисоките каматни стапки на американските обврзници, кои го сочинуваат најголемиот дел од резервите за одржување на вредноста на дигиталните стабилни пари, Тетер е во завидна позиција бидејќи изворот на неговиот капитал е всушност бесплатен. За разлика од традиционалните банки, клиентите кои депонираат валути во Тетер во замена за токени не заработуваат камата.

Само во првиот квартал од оваа година Тетер објави „финансиски резултати“ од 4,5 милијарди долари и нето вредност од 11,4 милијарди долари. Минатата година објавија нето добивка од 6,2 милијарди долари што веројатно ја прави најпрофитабилната компанија во светот на крипто.

Coinbase, најголемата американска берза за крипто, заработи 95 милиони долари на приход од 3,1 милијарда долари во 2023 година и забележа нето добивка од 1,2 милијарди долари во првиот квартал од 2024 година, главно поради зголемените цени на крипто. Околу 20 отсто од профитот на Coinbase минатата година дојде од каматата на резервите кои ја одржуваат вредноста на USDC благодарение на партнерството со Circle.

Полн со каси, Тетер сега гледа надвор од стабилните пари за раст. Минатиот месец, компанијата со седиште на Британските Девствени Острови објави стратешко реструктуирање и проширување во три нови поделби: рударство биткоин, вештачка интелигенција и образование.

„Постои концепт на разрешување на крипто што може да се примени на многу други работи“, вели новиот извршен директор на Teter, Паоло Ардоино, кој служи како главен директор за технологија и портпарол на компанијата од 2017 година.

Планираното проширување на Тетер не е само прашање на мудра диверзификација, туку и филозофско. „Веруваме дека 90 проценти, ако не и повеќе, од технологијата е изградена за најдобри можни сценарија, но никој не ја гради технологијата за најлошите можни сценарија“, вели 40-годишниот Ардуино. „Ако дојде до катастрофа, не велам дека тоа мора да биде огромна војна, но се може да се случи, а ние не сме подготвени за тоа.

Крипто историчарите се добро свесни дека Сатоши Накамото го создаде Биткоин како одговор на финансиската криза од 2008 година, време кога имаше сомнеж за стабилноста и сигурноста на постоечките глобални финансиски системи. Arduino верува дека Tether ќе игра голема улога во создавањето на она што го опишува како суверени технологии кои можат да ги зајакнат луѓето.

„Добро е да имаш издржливи пари, но ако имаш само издржливи пари и сè друго е централизирано, тие може брзо да се уништат. Нашето мото е: „Градиме за апокалипсата“.

Развојна патека

Паоло Ардоино пораснал на северот на Италија, на семејна фарма. Почнал да програмира на осумгодишна возраст, а студирал компјутерски науки и математика на Универзитетот во Џенова. По дипломирањето во 2008 година, Ардоино стана истражувач за воен проект во компанијата за електроника и ИТ, Selex Communications, каде што се фокусираше на еластични мрежи и криптографија.

Барајќи можности надвор од Италија, тој се преселил во Лондон околу 2013 година и наскоро го основал Fincluster, стартап кој развива финансиски апликации базирани на облак за советници, менаџери на фондови и институции низ Лондон, Милано и Лугано. Во октомври 2014 година, еден од неговите клиенти го запозна со Џанкарло Девасини, финансискиот директор на Тетер и нејзината сестринска крипто берза Битфинекс. Девасини побара од Ардоин да им помогне да ја прошират платформата Битфинекс, која веќе добиваше популарност.

Arduino наскоро доби задача да управува со технологијата во двете компании, а бидејќи Девасини и извршниот директор Жан-Луис ван дер Велде не сакаа да бидат во очите на јавноста, Arduino стана јавно лице на Teter. Сите тројца, заедно со главниот советник Стјуарт Хогнер, станаа милијардери, покажува Форбс.

Во декември, Arduino официјално ги презеде уздите на Teter, но ги задржа своите должности како CTO во Bitfinex. Тој, исто така, ја води стратегијата во Holepunch, технолошка платформа која им овозможува на програмерите да креираат апликации без сервер. Платформата беше лансирана од Teter, Bitfinex и инфраструктурната платформа Hyperkor.

Реструктуирање на Тетер и инвестиции

Сопственичката структура на Тетер не е променета, вели Ардоино. Финансискиот директор Девасини се уште е најголемиот акционер во компанијата, а поранешниот извршен директор Ван дер Велде сè уште е вклучен во работењето на компанијата како советник. Тоа не го спречи Ардоин да подготви нов пат за Тетер. Минатиот месец, компанијата најави преструктуирање во четири поделби за подобро да го одрази својот проширен фокус:

Финансии – оддел кој управува со USDT и ја надгледува претстојната платформа за токенизација на дигитални средства;

Податоци - оддел одговорен за стратешки инвестиции во нови технологии, вклучувајќи вештачка интелигенција и пер-до-пеер платформи;

Енергија – фокусирана на рударството Биткоин и потфати поврзани со енергијата;

Edu – за поддршка на иницијативите за образование и лидерство.

Тетер веќе направи голем напредок во секое од овие полиња. Во текот на изминатата година, овој гигант учествуваше во инвестиција од милијарда долари во операција за ископ на биткоини во Ел Салвадор, наречена „Вулканска енергија“, иако ќе работи на сончева и ветерна енергија.

Тие исто така поставија сопствен рудник за биткоин во Уругвај. Минатиот септември Тетер откри дека потрошиле 420 милиони долари на 10.000 процесори Nvidia H100, кои вообичаено ги користат компаниите за вештачка интелигенција кои сакаат да обработат огромни количини на податоци, во име на рударот за биткоини Northern Data.

Во замена за напредните чипови, Тетер доби 20 отсто од акциите во компанија која планира да ги изнајми чиповите на стартапи со вештачка интелигенција. Во април дојде уште една инвестиција на Teter: тие потрошија 200 милиони долари за мнозински удел во Blackrock Neurotech, компанија која произведува мозочни импланти дизајнирани да им овозможат на луѓето кои страдаат од невролошки нарушувања или парализа „да јадат, пијат, ракуваат со роботски раце или да испраќаат е-пошта само со мисли. “.

Компанијата го удвои и бројот на вработени на околу стотина, вели Ардоино, кој лично го интервјуира секој кандидат. „Не сакам луѓе кои само ќе кимнат со главата кон мене“, вели тој. „Сакам некој што ќе ми каже што мисли за Тетер, што правиме добро, а што лошо“.

Рударство биткоин

Во однос на рударството на Биткоин, целта на Ардоин е 5% удел на пазарот, што би ги направило еден од најголемите рудари во светот. „Ако размислувате за биткоинот како врвна форма на пари од апокалипсата, тогаш не сакате поголемиот дел од ископувањето биткоин да биде во една земја. Ова го постигнувате со инвестирање во различни региони“, објаснува тој. Започнавме во Јужна Америка и планираме да се прошириме во различни делови на светот за да се осигураме дека рударството биткоин ќе остане децентрализирано“.

„Што се однесува до натпреварот за рударство Биткоин, тоа е само инвестиција што можете да ја направите. Одвоиле околу 500 милиони долари. Можете да направите многу со тоа“, вели Кевин Деде, аналитичар во H.C. Вејнрајт.

Адам Саливан, извршен директор на компанијата за ископување биткоини Core Scientific, додава: „Тие во моментов се најголемиот инвеститор во ископувањето биткоин. Тоа е природно за нив бидејќи тоа го движи нивниот бизнис“.

Саливан се однесува на фактот дека неодамнешниот метеорски пораст на Биткоин го подобри профитот на Tether, кој има многу од ова дигитално средство. Рударството биткоин дополнително треба да го зголеми профитот доколку цените на биткоинот продолжат да растат.

Пробив во вештачката интелигенција

Сепак, додека Тетер постигна напредок во рударството на Биткоин, пробивањето на вештачката интелигенција ќе биде поголем предизвик. Покрај договорите како оној со Northern Data, Teter сака и свои експерти да градат модели од големи размери и да ги интегрираат функциите на вештачката интелигенција во постоечките производи. Огласите за работа на веб-страницата Teter бараат инженери и лидери за вештачка интелигенција за истражување и развој на вештачка интелигенција.

„Мислам дека вештачката интелигенција може да биде многу покорисна и малку помалку подложна на политичките предрасуди на малата елита која ги води најголемите проекти за вештачка интелигенција во светот во моментот“, вели Ардоино, мислејќи на малата група компании како што е Мајкрософт. , OpenAI и Google кои во моментов го водат најголемиот развој на вештачката интелигенција. „Ние веруваме дека вештачката интелигенција треба да се одвои од посредниците, исто како и парите“.

Роб Тус, партнер во Radical Ventures, е скептичен за таканаречениот влез на Тетер во вештачката интелигенција. „Купувањето процесори и нивно изнајмување на компании за вештачка интелигенција е полесна стратегија за навлегување, но тешко ми е да замислам дека Тетер станува веродостоен конкурент во светот на градењето мултимодални модели со вештачка интелигенција.

Има ли пари за сето ова

Преку својот оддел за образование, Тетер нуди курсеви и работилници кои покриваат блокчејн технологија и вештачка интелигенција, програмирање и дизајн. Тие веќе започнаа иницијативи со Академијата за дигитална индустрија во Грузија и Bitkub, најголемата локална размена во Тајланд. „Образованието е основата на ова патување, двигател на економскиот просперитет и одржливиот развој“, вели Ардоино.

Со оглед на проблематичната историја на Тетер и фактот дека компанијата допрва треба да објави финансиски извештаи ревидирани од овластен јавен сметководител, загриженоста за изворот на капитал за нови инвестиции е разумна. Голем дел од профитот од 4,52 милијарди долари во првиот квартал дојде од добивката од злато и биткоин, според компанијата. Arduino инсистира дека инвестициите на Teter доаѓаат од профитот, а не од резервите на клиентите.

„Ако некој мисли дека ќе почне да зема од резервите и да инвестира во сето тоа, Tether би можел да падне прилично брзо“, рече Остин Кембел, професор на бизнис школата Колумбија и консултант на блокчејн компании. „Отсекогаш сум велел дека проблемот со Тетер не е тоа што го имаат сега. Проблемот е што би можеле да имаат во иднина бидејќи нема ограничувања“.

Кембел, исто така, предупредува дека доминацијата на стабилната валута на Тетер е сè само не загарантирана на долг рок: „Како што регулативата е формализирана и структурите се воспоставуваат, Тетер или ќе мора да почне да ги следи локалните правила или да почне да ги напушта тие јурисдикции“.

Форбс.рс

Можеби ќе ве интересира

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА НАД 40 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ - најголем раст има во сектор енергија, еве кои други работници земаа повеќе пари

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА НАД 40 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ - најголем раст има во сектор енергија, еве кои други работници земаа повеќе пари

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА ПАЗАРОТ НА КРИПТОВАЛУТИ - значителен раст на вредноста и на Биткоинот и на втората најпопуларна валута

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ОСУМЧАСОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ Е ЗАСТАРЕНО? Високите функционери се за укинување на ова правило: „Не треба да наметнуваме строги прописи“

ОСУМЧАСОВНОТО РАБОТНО ВРЕМЕ Е ЗАСТАРЕНО? Високите функционери се за укинување на ова правило: „Не треба да наметнуваме строги прописи“

„ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ“ - како на Македонците им успеа да заштедат 157 милиони евра за само еден месец во домашните банки

„ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ“ - како на Македонците им успеа да заштедат 157 милиони евра за само еден месец во домашните банки

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

ПОВЕЌЕ НИКОЈ НЕ СЕ СРАМИ ДА КУПУВА РАБОТИ ОД ВТОРА РАКА: „Second hand“ облеката се продава како алва

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЀ ПОВЕЌЕ БАРАНА - платени 130 илјади евра во блок со 454 акции

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА СЀ ПОВЕЌЕ БАРАНА - платени 130 илјади евра во блок со 454 акции

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна

БАНКРОТИРАШЕ ПОЗНАТ СИНЏИР ЗА ХРАНА ВО САД: Продаваа јастози за оние со помали џебови, на крајот пропадна