14 Јули, 2020
0.0376

ОД КУМАНОВО ДО ГЕВГЕЛИЈА, ОД ДЕБАР ДО БЕРОВО: Ширум Македонија скокна бројот на невработени

Објавено во: Економија, Корона Вирус 06 Јуни, 2020

Порасна бројот на невработени во државата во април во однос на месец март, поради пандемијата на коронавирусот.

Прецизна слика даваат податоците кои ги објави Агенцијата за вработување. Скок на невработеноста има во сите македонски градови.

Валентина Дисоска, претседателка на Здружението на бизнис жени вели дека ситуацијата е многу тешка и нормално е да има отпуштања.

„Секој ден си го поставуваме истото прашање, и мака мачиме да ги задржиме работниците. Ние немаме некое јако стопанство, за да можеме да не работиме два месеци, а да даваме плати. Сите фирми се погодени, но малите и микро компании каде има еден вработен или се семејни, кои се бореа за егзистенција, сега се пред згаснување, не можат да заработат за плата“, објаснува Дисоска.

Во Скопје бројот на невработени е зголемен за 1.732 лица, во Тетово за 466, во Куманово има плус 493 невработени, во Штип растот е за 222, во Битола бројот на невработени се зголемил за 537, во Охрид за 350 луѓе.

Во Гевгелија има 378 невработени повеќе, во Берово за 28 се зголемил бројот на лица без работа, а во Дебар се евидентирани плус 18 невработени.

Во Валандово има 136 невработени повеќе во април за разлика од март, а во Велес невработени се плус 204 луѓе.

Во Виница бројот на невработени се зголемил за 26, во Гостивар за 424, во Делчево за 62, во Демир Хисар за 65, во Кавадарци за 150, во Кичево за 188, во Кочани за 199, во Кратово за 45.

Во Крива Паланка има 90 луѓе плус во евиденцијата за невработени, во Крушево за 32, во Неготино за 158, во Прилеп за 293, во Пробиштип за 24.

Во Радовиш има 103 невработени повеќе за разлика од март, а во Ресен за 79.

За 53 скокнал бројот на невработени во Свети Николе, а во Струга за 176.

Во Струмица има 260 невработени плус во евиденцијата на Агенцијата за вработување.

Според Светска банка, во Македонија двојно ќе се зголеми и бројот на сиромашни вработени поради корона кризата.

Земјата е во вонредна состојба, а бројот на заболени од коронавирусот деновиве се зголемува, поради што е вратен и полицискиот час.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат