27 Мај, 2024
0.0271

Од лупење по нозете, до опаѓање на косата, Ковид-19 доведува до голем број здравствени проблеми кај излекуваните пациенти: Разговор со д-р. Нико Беќаровски

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2020

Добивај вести на Viber

Иако е премногу рано и засега нема цврсти научни објаснувања, сепак, постојат инцидентни случаи на пациенти кои пред неколку месеци се излекувале од корона вирусот, сега да се соочуваат со други здравствени проблеми, вели во разговор за Фактор, професор д-р. Нико Беќаровски, интернист-клинички токсилог од Клиниката за токсикологија.

Тој појаснува дека предолгиот стрес, стравовите кои пациентите ги доживуваат за време на лекувањето од Ковид-19, посебно во болнички услови, каде што гледаат една многу поинаква слика и одблиску се соочуваат со цела таа борба да се победи болеста, може да доведат до низа други заболувања.

-Навистина е смело, но и премногу рано да тврдиме дека агресивната терапија која им се дава на пациентите со цел да им се спаси животот е директно поврзана со проблемите кои сега ги имаат. Но, веќе има случаи на пациенти кои успешно биле излекувани од корона вирусот сега да имаат и срцеви проблеми, некои имаат и мозочни удари, кај други се јавува дијабетес, иако претходно немале, кај дел од нив се јавуваат бубрежни заболувања. Сум видел и пациенти кај кои се јавува чудно и необјасниво лупење на нозете, се засилува псоријазата, сето ова се случува во тој пост-ковид период, посочува во нашиот разговор проф.д-р. Беќаровски.

Дополнително, како што вели тој, некои пациенти пак, имаат и опаѓање на косата, и како што истакнува, тоа е можно поради претрпениот страв и долотраен стрес на организмот, но сепак за ваквите пост-ковидни појави се уште нема научни објаснувања.

-Најдобро ќе беше да водевме од почетокот еден регистар на заразените, на овие 60-тина илјади, да видевме кој како е конкретно лекуван, каква терапија му е давана, какви последици има сега. Така е многу полесно да се направи една сеопфатна анализа што се може да предизвика Ковид-19 и кај излекуваните пациенти, оние кои успешно се изборија со самата болест, но што им се случува сега, посочува токсикологот Беќаровски.

Инаку, како што вели, од појавата на Ковид-19 до сега постојат две докажани мутации, едната шпанска, а другата данска мутација.

-Вирусите се познати по нивните мутации. Ние клиничарите тоа сега го констатираме и со корона вирусот. Доказ се различните рентген снимки на белодробието кај пациентите. На почетокот стануваше збор за „слика како стакло“, така ја нарекувавем, а сега има топчести формации на белите дробови каде што е присутна инфекцијата со Ковид-19. Во секој случај, ова е доказ дека вирусот сака што подолго да опстои и заради тоа мутира, вели тој.

Што се однесува до нивната работа на Клиниката за токсикологија, д-р. Беќаровски посочува дека иако не се ковид-центар, секојдневно се соочуваат со огромен број суспектни пациенти, бидејќи Клиниката е тријажен центар од каде понатаму, оние кои се заболени ги праќаат на хоспитализација во другите болнички установи.

-Секој ден најмалку по еден до двајца од персоналот заболуваат од вирусот. Ние всушност како тријажен центар имаме огромен број пациенти, па во целата таа трка да се види кој пациент каде треба да се смести, претходно да се прегледа, да се направат сите анализи, во даден момент и мало невнимание може да доведе до инфекција со корона вирусот. Немаме премногу персонал, но ги вложуваме сите напори за да успееме да ја надминеме оваа кризна состојба.

Тоа што забележува на крајот од нашиот разговор е дека веќе на големо почнуваат да се издаваат станови и куќи за прослава на новогодишните и божикните празници, заради што вели дека во претстојниот период треба граѓаните да бидат посебно внимателни и одговорни. Оваа болест, како што истакнува д-р. Беќаровски, прави сериозни компликации и кај младите и кај возрасните.

-Никој не може и пред се не смее да каже „мене нема да ми се случи“, последиците може да бидат фатални, посочува д-р. Беќаровски во разговорот за Фактор.

Анита Буховски


Можеби ќе ве интересира

НАСКОРО УШТЕ ЕДЕН СПОЕН ВИКЕНД, ЌЕ ПОЧНУВА СО ПЕТОК: Еве кога ќе одмараме три дена

НАСКОРО УШТЕ ЕДЕН СПОЕН ВИКЕНД, ЌЕ ПОЧНУВА СО ПЕТОК: Еве кога ќе одмараме три дена

ФИЛИПИНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА: Повеќето се во брак со Македонци, а мал дел се дојдени тука поради работа

ФИЛИПИНСКА ЗАЕДНИЦА ВО МАКЕДОНИЈА: Повеќето се во брак со Македонци, а мал дел се дојдени тука поради работа

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена