14 Јуни, 2021
0.0210

Од среда укинување на полицискиот час? (ДОПОЛНЕТО)

Објавено во: Македонија 17 Мај, 2021

Во Македонија оваа недела се очекува укинување на полицискиот час и ублажување на другите мерки, како резултат на намалувањето на бројот на инфекции од КОВИД-19, најавуваат владини извори.

Како што се дознава, полицискиот час ќе биде отстранет бидејќи има дополнително намалување на бројот на позитивни случаи, бидејќи од извршените тестови заразени се само 3 проценти.

Други мерки исто така се очекува да го продолжат работното време на угостителите, додека олеснувања се очекуваат и во други области, каде што се применуваат ограничувања.

За да се проценат мерките за справување со пандемијата, денес се очекува да се одржи состанокот на кризниот штаб на Комисијата за заразни болести, додека Владата во вторник се очекува да донесе нови одлуки кои ќе стапат на сила од среда, 19 мај.

Според актуелните одлуки, полицискиот час е во сила од 00 - 04,00 часот, работното време на рестораните и кафулињата е до 23:00 часот,а има отворање и на спортските сали, фитнес центрите и други установи.

ДОПОЛНУВАЊЕ

Во текот на денот Комисијата за заразни болести одлучи и во наредните две недели да остане на сила полицискиот час кој почнува од полноќ и трае до 4 часот изутрина.

Владата ги прифати препораките.

Можеби ќе ве интересира

Се стресе Грција, но и Македонија

Се стресе Грција, но и Македонија

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Осум македонски градови се збогуваа со короната

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Филипче: Првата трансплантирана пациентка целосно се опоравува, а вториот пациент е на Oдделот за интензивна нега

Србите и Турците најбројни туристи во април

Србите и Турците најбројни туристи во април

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

НЕ БИЛО ТОЧНО: Македонци уште не можат да патуваат во Германија туристички

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

Досега 4.502 Македонци примиле вакцина против коронавирусот во Врање

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

САМО ТРОЈЦА ОД СКОПЈЕ И ЕДЕН ПРИЛЕПЧАНЕЦ - имаме четворица заболени од ковид, и за жал, еден починат

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

ПАДНА ДОГОВОР: Судиите ќе добиваат повисоки плати од годинава

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија

Србите од утре до 15 август нема да плаќаат патарина во Македонија