18 Јули, 2024
0.0264

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Објавено во: Финансии 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Московската берза (MOEX) денеска објави дека тргувањето со долари и евра повеќе нема да биде достапно од 13 јуни, по новите ограничувања воведени од Соединетите Американски Држави против Русија.

„Поради воведувањето на рестриктивни мерки од страна на Соединетите држави против Московската берза група, берзанското тргување и порамнувањето на испорачливите инструменти во американски долари и евра се суспендирани“, објави Централната банка на Русија, пренесе Ројтерс.

Банкарските депозити на граѓаните се безбедни

Банката излезе со итно соопштение за да ги увери граѓаните дека нивните банкарски депозити во долари и евра се безбедни, пренесуваат медиумите.

Ова е одговорот на Русија на одлуката на американското Министерство за финансии, кое го воведе осмиот пакет антируски санкции, вклучувајќи повеќе од 30 лица и 200 организации од Русија, како и од Кина.

Санкциите се однесуваат и на руската финансиска инфраструктура, вклучувајќи ја Московската берза, Националниот клириншки центар, осигурителната компанија СОГАЗ и други. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, коментирајќи ги новите антируски санкции на Вашингтон, јасно му порача на Вашингтон дека Русија нема да ги остави без одговор агресивните дејствија на САД.

Да потсетиме, во средата, САД воведоа повеќе од 300 нови санкции за поединци и компании кои директно или индиректно ги помагаат руските воени напори.

Денешните санкции на Стејт департментот и Секретаријатот за финансии се насочени против странски компании кои го олеснуваат водењето војна на Русија, вклучително и кинеските, потоа против странски финансиски институции кои работат со руската економија, како и поединци и компании кои го овозможуваат тоа за да се избегнат постоечките санкции. На листата на санкции е и фирма од Белград, како и нејзиниот сопственик, руски државјанин.

На списокот на осмиот пакет санкции се лидерот на Гагаузија Евгенија Гуцул, рускиот научен центар за роботика и кибернетика, седум бродови за транспорт на течен гас, „Уралвагонзавод“, структури на Росатом, „Гаспром инвест“, како и компании поврзани со ИТ секторот и воздухопловството Движење на деца и млади „Прва“ и други.

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа