19 Јули, 2024
0.0246

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави за Радио Кошут дека судот на чело со американскиот милијардер Џорџ Сорос ја казни Будимпешта поради непочитување на правилата за прифаќање мигранти.

Судот на ЕУ во Луксембург во четвртокот ја казни Унгарија со 200 милиони евра, како и 1 милион евра дневни плаќања, за одбивање да се усогласи со претходните судски пресуди поврзани со прекршување на правилата за прием на мигранти ширум ЕУ.

- Оваа одлука ја донесе судот на Џорџ Сорос, општо е познато дека бриселскиот меур е полн со луѓе на Сорос. Ова се однесува на Европскиот парламент, Европската комисија и Судот - кажа Орбан.

Според него, Сорос има план секоја година да носи милион мигранти во Европа, доколку е потребно со давање заеми на европските земји за да го финансираат, со цел „да го промени традиционалниот христијански европски изглед на континентот“ и да го претвори во „континент со мешано население“.

Унгарскиот премиер посочи дека Будимпешта нема да ја промени миграциската политика и дека нема да ја плати казната, а доколку Брисел од своја страна одлучи да не и ги враќа на Унгарија веќе одмрзнатите средства од европските фондови, „и тоа ќе биде одговорено“.


Во ноември 2020 и 2021 година, Судот на правдата на Европската унија во своите одлуки посочи дека одредбите на неколку унгарски закони поврзани со приемот на мигранти се спротивни на европското право. Станува збор за измени на низа закони донесени во 2018 година во контекст на миграциската криза. Судот на ЕУ посебно укажа на неусогласеноста со европското право на одредбите за кривично гонење на оние кои им помагаат на мигрантите при поднесување барања за азил.

Во декември 2020 година, Судот на правдата на ЕУ пресуди против Унгарија поради нејзините строги ограничувања за мигрантите. Судот посебно укажа на „ограничувањето на пристапот до меѓународна заштита, незаконското задржување на барателите за таква заштита во транзитните зони, движењето на илегално пристигнати државјани на трети земји во граничните зони без почитување на гаранциите поврзани со постапката за враќање“.


По миграциската криза во Европа, унгарските власти почнаа да спроведуваат строга политика против мигрантите и бегалците кои ги преминуваат границите на земјата. Поради ова, Будимпешта беше остро критикувана од хуманитарните агенции на ОН и на Европската унија. Во Брисел, унгарските власти се особено критикувани поради одбивањето да ги спроведат одлуките на ЕУ за миграциската политика.

Судот на правдата на ЕУ, исто така, посочи дека сите земји на ЕУ мора да ги почитуваат одлуките на судот и да ги отстранат овие прекршувања, во спротивно може да бидат наметнати финансиски санкции.

Фото: Принтскрин/Х

Можеби ќе ве интересира

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

Остра реакција на Борел на одлуката на израелскиот парламент: Нема да ги признаеме промените на границите од 1967 година

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

МНОГУМИНА ПРАШУВААТ ЗОШТО МЕЛАНИЈА НЕ ОДРЖА ГОВОР - на републиканската конвенција прекршена децениската традиција

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

НАЈДОА РЕШЕНИЕ И ЗА ОВОЈ ПРОБЛЕМ: На аеродромот во Делхи се користат табли, падот на технологијата не смее да ги закочи

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

ОВА Е ВИНОВНИКОТ ЗА ГЛОБАЛНИОТ ПАД НА КОМПЈУТЕРСКИОТ СИСТЕМ: Сам се јави, а еве што вели

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

„ЌЕ ОСТАНЕ ИЛИ ЌЕ СЕ ОТКАЖЕ ОД ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА“: Кандидатурата на Бајден пред голем тест

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

И ТРАМП И ФИЦО БЕА НАПАДНАТИ ЗАТОА ШТО СЕ ПРОТИВАТ НА ВОЈНАТА: Орбан за атентатите на американскиот претседател и словачкиот премиер

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

ДЕНОТ-Д ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Го објави големиот план за Европа и го нападна Орбан

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците

(ВИДЕО И ФОТО) КОЈА Е ЛАРА ТРАМП? Новата моќна фигура на републиканците