20 Јуни, 2024
0.0264

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

Објавено во: Финансии, Свет 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Традицијата што милијардерот Роб Хејл и неговата сопруга ја започнаа за време на пандемијата на коронавирус продолжува и денес.

Минатата недела Хејл им подари плик со илјада долари на дипломираните студенти на Универзитетот Дартмут во Масачусетс.

Но, тие 1.000 долари имаа еден услов: мораа да задржат 500 долари, а остатокот да го дадат. Тоа не ги спречи илјадници студенти да брзаат на сцената на дождот за да ја добијат својата награда, пренесуваат американските медиуми кои додаваат дека Дартмут е четвртиот универзитет по ред каде Хејл донирала пари.

„Сакаме да ви подариме два подароци. Првиот е нашиот подарок за вас“, им рече Хејл на студентите. „Вториот е дарот на давање“. Овие тешки времиња ја зголемија потребата за споделување, грижа и давање. На нашата заедница и требате вие ​​и вашата дарежливост повеќе од кога било“.

„Огромното мнозинство ја прави вистинската работа“

Хејл е основач и извршен директор на Granite Telecommunications, а Форбс ја проценува неговата нето вредност на 5,4 милијарди долари. Тој, исто така, поседува малцински удел во НБА тимот на Бостон Селтикс.

Иако не е можно да се потврди дали студентите ќе ги донираат останатите 500 долари, Хејл верува дека „огромното мнозинство ја прават вистинската работа и се среќни поради тоа“.

Како што пишува Fortune, еден од студентите со кои разговарале им рекол дека своите 500 долари ќе ги искористи за студентски заем, а другите 500 ќе ги даде на театарска трупа и госпел хор со кој бил вклучен на универзитетот.

Во ред е да ризикувате

Хејл им кажа на студентите дека неговиот пат до успехот е тежок, откако неговата претходна компанија, Network Plus, поднесе барање за банкрот во 2002 година, за време на падот на dotcom.

„Дали некогаш сте сретнале некој што изгубил милијарда долари претходно? рече Хејл. „Можеби ќе бидам најголемиот губитник што некогаш сте го сретнале, но мора да седите на дожд и да ме слушате“, се пошегува тој, а подоцна за медиумите изјави дека дел од пораката што сакал да ја пренесе е дека е во ред да се ризикува. во животот и не успеваат.

Хејл, пишува Fortune, е многу баран како говорник и најави дека планира да подели повеќе пари следната година. На студентите на кој универзитет? Секоја година е изненадување.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

ЕВЕ КОЛКАВИ НАДОМЕСТОЦИ ЌЕ ЗЕМААТ ЧЛЕНОВИТЕ НА НАДЗОРЕН ОДБОР - Стопанска банка Скопје ги утврди износите

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

„ПОБРЗО И ПОЕВТИНО ПЛАЌАЊЕ ВО ЕВРА ЗА ГРАЃАНИТЕ И КОМПАНИИТЕ“: Величковски од Народната банка за интеграцијата во СЕПА

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе

ПОСКАПУВААТ УСЛУГИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА БЕРЗА - според новиот тарифник компаниите со повисока пазарна капитализација ќе плаќаат многу повеќе