22 Септември, 2020
0.0199

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Август, 2020

Откако од Скопје во Финска слета авион со заразени патници, носењето маска станува задолжително. 

Премиерката на Финска, Сана Марин изјави дека маските треба да се носат во ситуации кога социјалното растојание не е можно, како на пример во јавниот превоз.

Владата одлучи да го преземе чекорот откако бројот на ново заразените се искачи на 41, што е најголем број од мај.

Луѓето на возраст од 15 и повеќе години, кои се наоѓаат на преполни места, треба да ги носат. Исклучоци се регионите каде што не се пријавени нови случаи во последните две седмици.

Здравствените претставници денеска објавија 41 нови случаи на ковид-19, што е најголем дневен број од крајот на мај.

Претходно неделава во Финска слета авион со 24 позитивни патници, кои полетале од аеродромот од Скопје..

Од почетокот на пандемијата, во Финска се регистрирани 7.683 случаи на коронавирус, а починале 333 лица.

Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?