11 Јули, 2020
0.0215

ПО СРЕДБАТА СО МАКРОН: Вучиќ убеден дека иницијативата „мини Шенген“ ќе и претходи на ЕУ

Објавено во: Балкан 12 Ноември, 2019

Со истите цели Францускиот претседател разбира дека корист од „малиот Шенген“ ќе добие и Европската унија, бидејќи е во интерес на земјата да прими добро организирани и економски посилни земји, пишуваат српските медиуми

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вчера ја започна тридневната посета на Париз и најави дека ќе чека „можеби никогаш поважна“ средба со францускиот претседател Емануел Макрон, пред се заради моментот во кој тие се среќаваат. Ова е време кога ЕУ ја преиспитува сопствената динамика на проширување и балканските земји се самоорганизираат во еден вид економска унија со цел да подготвени да го поздрават зеленото светло на Брисел што е можно побрзо.

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја завршил „тет-а-тет“ средбата со францускиот претседател Емануел Макрон доцна синоќа во Париз.

Беше тоа многу добар едночасовен разговор, како што е забележано на Инстаграм профилот на Претседателот на Србија, иднината на србија, со „Армањац од 1914 година“.

Претседателот на Србија вечерва во Париз изјави дека имал „многу срдечен, добар, отворен и пријателски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон.

Според Вучиќ, Макрон сакал прво да го слушне Претседателот на Србија и „рече дека би сакал да биде јасен за тоа што можеме да очекуваме и за што можеме да се надеваме во иднина кога станува збор за европските интеграции“ - кажа во изјавата пред новинарите дека ги изложил Макрон деталите за иницијативата со  Македонија и Албанија на „мини Шенген“.

Макрон го прашал дали очекува други држави во регионот да ја поддржат иницијатива, а Вучиќ му рекол дека се надева.

Вучиќ е убеден дека Макрон јавно ќе ја поддржи иницијативата.Тој рече дека ја искористил вечерата што Макрон претходно ја организирал за учесниците на Парискиот мировен форум за да интервјуира многу официјални лица од различни делови на светот, како и со генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш, со кого зборуваше пред сè и најважно за Косово.


Foto: Tanjug/Predsedništvo Srbije


Можеби ќе ве интересира

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

Во Црна Гора короната зема замав

Во Црна Гора короната зема замав

БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА: Србија е трета во Европа

БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА: Србија е трета во Европа

Прво негативен корона тест, па потоа влез во Грција

Прво негативен корона тест, па потоа влез во Грција

Катимерини: Граѓаните на Северна Македонија пред клучни избори

Катимерини: Граѓаните на Северна Македонија пред клучни избори

Денеска турскиот суд носи судбоносна одлука за Аја Софија

Денеска турскиот суд носи судбоносна одлука за Аја Софија