24 Јануари, 2021
0.0236

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АПЧЕ, ПРИЧИНА НЕ Е КОРОНАВИРУСОТ - скопјани се простуваат од добриот човек

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2021

Скопјани се простуваат на социјалните мрежи од сопственикот на најпознатата и најстара слаткарница во Скопје, „Апче“, Елем Кадриа. 

Со длабока тага тие велат дека главниот град на земјава останува без една од своите легенди, но и од добар човек и пријател. 

„Со длабока БОЛКА И ЖАЛ ви сопштуваме на сите роднини и пријатели дека нашиот пред се татко, дедо и газда на СЛАТКАРНИЦА АПЧЕ со големо срце денес за жал почина. Погребот со сите протоколи ќе биде на гробиштата во село Јаловјане - Тетово во 13 часот. Со почит од персоналот на СЛАТКАРНИЦА АПЧЕ“, објавија вработените за смртаа на сопственикот.

Тие посакаа и да ја известат јавноста дека Кадриа не починал како последици на коронавирусот, туку причините се други. 

Еве и дел од реакциите на цоцијалните мрежи. 

Со голема тага ја примив веста за оваа прерана загуба за нашиот пријател бате-Ељам и газда на слаткарница „Апче“. Загубивме голем човек во срцето. Неговите хумани дела кон секој еден ќе ги паметиме сите, учевме сите како треба да се биде хуман“.

„Бате - Ељам ќе останеш да живееш во нашите срца голем човеку“.

„Во име на мојата фамилија изразувам искрено и длабоко сочувство на фамилијата Кадри Бате - Ељам“.

Слаткарницата Апче отсекогаш важеше за скопска дестинација каде можеше да ги најдете вашите омилени традиционални слатки, но и имаше избор на нови рецепти, па затоа беше една од најпосетените слаткарници.

Можеби ќе ве интересира

ДВЕ ЗОЉИ, ТРИ ГРАНАТИ... - во близина на косовската граница пронајдено големо количество оружје од 2001 година

ДВЕ ЗОЉИ, ТРИ ГРАНАТИ... - во близина на косовската граница пронајдено големо количество оружје од 2001 година

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

ПОШТА СЕ ВРАЌА ВО ИГРА: Ќе бара помош од ЕУ да ја реконструира опожарената сала и да стане еколошка компанија

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

Лага е дека клексанот не е на позитивната листа на лекови - МЗ го демантира пратеникот Милошоки

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОДЗЕМНА СООБРЌАЈНИЦА И ЧЕТИРИ 20 КАТНИЦИ - еве на што е ангажирана турската „Лимак“ на која и открија 97 непријавени работници

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

ПОВИСОКА БРОЈКА НА ПРИЕМИ ВО БОЛНИЦА НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОВИД - за едно деноноќие имало 24 хоспитализации

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Триста Македонци вчера го запоседнаа Врање - за еден ден отидоа пет автобуси, „епицентарот“ беше Лидл

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

Димче Арсовски до МЗ: Ако не е точно тоа што го кажа Брнабиќ, извинување барајте од неа, а не од нас

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕЦИЗНА: Ветото на Бугарија носи бројни ризици

КАКО ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ - за Законот за попис ќе праша правни експерти

КАКО ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ПЕНДАРОВСКИ - за Законот за попис ќе праша правни експерти